Transport prokuraturasi masul xodimlari uchun malaka oshirish kursi yakunlandi
Bosh prokuratura Akademiyasida Transport prokuraturasining sohada qonunchilik ijrosi ustidan nazoratni amalga oshirish uchun masul bo'lgan xodimlarning malakasini oshirishga qaratilgan “Avtomobil, daryo transporti va yo'l xo'jaligi sohalarida qonunchilik ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish” mavzusidagi O'zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining tegishli buyrug'i ijrosi yuzasidan navbatdan tashqari tashkil etilgan masofaviy o'quv kursi o'z nihoyasiga yetdi.
Mazkur malaka oshirish kursi dasturini ishlab chiqishga O'zbekiston Respublikasi Transport vazirligi va uning idoraviy tashkilotlari mutaxassislari jalb etilgan bo'lib, unda sohaga oid dolzarb mavzular qamrab olingan.
Xususan, o'quv mashg'ulotlari davomida tinglovchilar avtomobil` tashuvlari (shu jumladan xalqaro tashuvlar) bo'yicha litsenziyalash, ruxsat berish, tenderlar tashkil etish va ushbu faoliyatni nazorat qilish masalalari, Transport vazirligi va uning tizimidagi tashkilotlarda Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksni qo'llash amaliyoti borasida bilim va malakalarini oshirdilar.
Shuningdek, yo'l qurilish ishlari sifatini nazorat qilish va yo'l xo'jaligini rivojlantirish masalalari, daryo transportini rivojlantirish sohasidagi qonunchilik ijrosi ustidan nazorat, umumiy foydalanishdagi va ichki xo'jalik avtomobil` yo'llarini hamda transport infratuzilmasining boshqa ob'ektlarini moliyalashtirish, qurish, rekonstruktsiya qilish, ta'mirlash, saqlash masalalari, shuningdek avtovokzallar, avtostantsiyalar faoliyati ustidan nazorat masalalari atroflicha ko'rib chiqildi.

Завершение курсов повышения квалификации для ответственных работников транспортной прокуратуры
В Академии Генеральной прокуратуры завершились внеочередные дистанционные курсы повышения квалификации работников Транспортной прокуратуры, осуществляющих прокурорский надзор за исполнением законодательства на тему: «Организация надзора за исполнением законодательства в сферах автомобильного, речного транспорта и дорожного хозяйства», организованные во исполнение соответствующего приказа Генерального прокурора Республики Узбекистан.
Программа данного курса повышения квалификации разработана при участии специалистов Министерства транспорта Республики Узбекистан и подведомственных ему организаций и охватила наиболее актуальные вопросы сферы.
В частности, в ходе учебных занятий слушатели расширили свои навыки и знания по таким вопросам, как порядок оформления лицензий и разрешений, организации тендеров и осуществления контроля в сфере автомобильных перевозок (в том числе, международных), а также практика применения Кодекса об административной ответственности в системе подведомственных организаций Министерства транспорта.
Наряду с этим, в рамках курсов рассмотрены вопросы контроля качества строительства дорог и развития дорожного хозяйства, надзора за исполнением законодательства в сфере развития речного хозяйства, финансирования, строительства и реконструкции автомобильных дорог общего пользования, внутренних дорог и других объектов транспортной инфраструктуры, а также контроля деятельности автовокзалов и автостанций.
Данный курс проведен в формате дистанционного повышения квалификации, рассчитанного на самостоятельное обучение слушателей без отрыва от работы.