Prokuratura organlari oldiga qo'yilgan vazifalarni ilg'or xorijiy tajribani qo'llagan holda samarali amalga oshirish maqsadida Bosh prokuratura Akademiyasi o'quv jarayoniga huquqshunos kadrlarni tayyorlash va yurisprudentsiya sohasidagi yetakchi xorijiy ekspertlar jalb qilib kelinmoqda.
2019 yil 12 iyul kuni ilgari AQShning Jorjiya shtati okrug prokurori yordamchisi lavozimida ishlagan Anna Guardinoning “Regional dialogue” XNNT bilan hamkorlik doirasida Akademiyada olib borgan bir yillik faoliyati yakunlariga bag'ishlangan tadbir bo'lib o'tdi.
A.Guardino Akademiya ilmiy salohiyatining mustahkamlanishiga hissa qo'shdi. A.Guardino ishtirokida huquqiy muammolar muhokamasiga bag'ishlangan Law Talks muhokama klubi muntazam ravishda tashkil etib kelindi. Hamkorlikning mazkur shakli Akademiya xodimlarida prokuror-tergov faoliyatini hamda qonunlar ijrosi ustidan nazoratni amalga oshirish, jinoyatchilikning oldini olish borasida AQSH va O'zbekiston tajribasining qiyosiy tahlili asosida ingliz tilida ravon so'zlashish hamda tahliliy va tanqidiy fikrlash ko'nikmalarini shakllantirishga xizmat qildi.
Shuningdek, ekspert tomonidan “Jabrlanuvchilar va guvohlarga yordam ko'rsatish xizmatini tashkil qilish dasturi” loyihasi ishlab chiqildi. Mazkur dastur poytaxtning Chilonzor tumanida amalga oshirilishi nazarda tutilgan.
Samarali hamkorlik va Akademiya ilmiy salohiyatini oshirishga qo'shgan hissasi uchun A.Guardinoga Akademiya rahbariyati va professor-o'qituvchilari tomonidan minnatdorchilik bildirildi. Tomonlar o'zaro hamkorlikni onlayn shaklda masofadan turib davom ettirishga kelishib olishdi.

Деятельность Анны Гуардино в качестве зарубежного эксперта Академии Генеральной прокуратуры подошла к концу
В целях эффективной реализации приоритетных задач органов прокуратуры с учетом передового зарубежного опыта к образовательному процессу Академии привлекаются ведущие зарубежные эксперты в сфере юриспруденции и подготовки юридических кадров.
12 июля 2019 года состоялось мероприятие, посвященное подведению итогов деятельности бывшего помощника окружного прокурора штата Джорджия США Анны Гуардино, осуществлявшей в течении года деятельность в качестве зарубежного эксперта Академии в рамках сотрудничества с МНПО «Региональный диалог».
А.Гуардино внесла вклад в укрепление научного и образовательного потенциала Академии. С участием А.Гуардино на системной основе проводились обсуждения по актуальным правовым вопросам в рамках дискуссионного клуба Law Talks. Данный формат сотрудничества послужил формированию у сотрудников Академии навыков свободного владения английским языком, аналитического и крититеского мышления на английском языке посредством сравнительного анализа опыта США и Узбекистана в вопросах осуществления прокурорско-следственной деятельности, надзора за исполнением законов, предупреждения преступлений.
Экспертом также разработан проект «Программы оказания помощи потерпевшим и свидетелям», реализация которой намечена в Чиланзарском районе столицы.
Руководством и профессорско-преподавательским составом Академии выражена благодарность за плодотворное сотрудничество и вклад в повышение потенциала Академии. Стороны наметили планы по осуществлению дальнейшего сотрудничества в формате онлайн на дистанционной основе.