Bosh prokuratura Akademiyasi xodimlari “El-yurt umidi” tanlovi g'olibligini qo'lga kiritdilar
Yurtimizda olib borilayotgan islohotlarni jadal amalga oshirilishi jarayonida zamonaviy bilim va malakaga ega kadrlarga bo'lgan talab kuchaymoqda.
Shu munosabat bilan, O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida kadrlar salohiyatini oshirish, Akademiyada ilg'or halqaro tajribani joriy etish maqsadida tizimli chora-tadbirlar olib borilmoqda.
Bosh prokuratura Akademiyasining bir guruh xodimlari O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi  “El-yurt umidi” jamg'armasi tomonidan vazirliklar va idoralar, mahalliy davlat boshqaruvi organlari mutaxassis-kadrlarini xorijda o'qitish uchun tashkil etilgan ikkinchi stipendiya tanlovida g'olib deb topildilar.
G'oliblar dunyoning yetakchi universitetlari va ilmiy-amaliy tadqiqot markazlarida malaka oshirish imkoniyatiga ega bo'ldilar.
Jumladan, Sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini majburiy ijro etish kafedrasi o'qituvchisi Abror Akbutaev Fransiyada transmilliy jinoyatlarga qarshi kurashish sohasida malaka oshirish dasturida ishtirok etadi.
Til o'rgatish kafedrasi boshlig'i Svetlana Kurbanova Buyuk Britaniyada yuridik ingliz tilini o'qitish yo'nalishi bo'yicha malaka oshirish dasturida qatnashadi.
Iqtisodiy jinoyatlarga va jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashishni tashkil etish kafedrasi katta o'qituvchisi Bobur Turdiev iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish sohasida Kanadaning Politsiya kollejida malaka oshirish dasturida ishtirok etadi.
Ushbu dasturlarda ishtirok etish prokuratura organlari xodimlarini o'qitishda qonun ustuvorligini ta'minlash, qonunga bo'ysunish, fuqarolarning erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish borasidagi qo'yilgan vazifalarni samarali amalga oshirish uchun zarur bo'lgan bilim va ko'nikmalarni shakllantirib, Akademiyaning o'quv va ilmiy salohiyatini oshirish yo'lida xizmat qiladi.

Сотрудники Академии Генеральной прокуратуры стали победителями конкурса «Эл-юрт умиди»
В процессе ускоренной реализации реформ в нашей стране возрастает потребность в квалифицированных специалистах, владеющих современными знаниями и навыками.
В этой связи, в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан осуществляется системная работа по развитию кадрового потенциала, внедрению передового международного опыта в деятельность Академии.
Группа сотрудников Академии Генеральной прокуратуры стали победителями второго стипендиального конкурса, организованного фондом «Эл-юрт умиди» при Кабинете Министров Республики Узбекистан для специалистов министерств и ведомств, местных органов государственного управления.
Победители получили возможность пройти обучение в ведущих университетах и научно-исследовательских центрах развитых стран мира.
В частности, преподаватель кафедры принудительного исполнения судебных актов и актов иных органов Аброр Акбутаев примет участие в программе повышения квалификации в сфере борьбы с транснациональной преступностью во Франции.
Начальник кафедры языковой подготовки Светлана Курбанова повысит квалификацию по программе обучения юридическому английскому языку в Великобритании.
Преподаватель кафедры организации борьбы с экономическими преступлениями и легализацией преступных доходов Бобур Турдиев пройдет обучение в Полицейском колледже Канады по программе повышения квалификации в сфере борьбы с экономическими преступлениями.
Участие в указанных программах послужит повышению образовательного и научного потенциала Академии по обучению работников органов прокуратуры знаниям и навыкам, необходимым для эффективной реализации задач по обеспечению верховенства закона, соблюдения прав, свобод и законных интересов граждан.