AQSH eksperti G.Ueddl bilan hamkorlik davom etmoqda
Joriy yilning 5 – 9 avgust kunlari Bosh prokuratura Akademiyasiga AQSH huquq sohasidagi eksperti Gregori Ueddlning navbatdagi ishchi tashrifi bo'lib o'tdi.
G.Ueddl 2017-2018 yillar davomida “Mintaqaviy dialog” xalqaro nodavlat tashkiloti hamkorligida ishlab chiqilgan Akademiyaning yuridik kadrlarni tayyorlash borasidagi salohiyatini oshirish loyihasida chetdan taklif etilgan professor vazifasida ishtirok etgan.
Akademiya rahbariyati bilan bo'lib o'tgan uchrashuv davomida kelgusidagi hamkorlik masalalari, xususan, prokuratura organlari xodimlarining malakasini oshirish va qayta tayyorlash sohasidagi istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish hamda yurisprudentsiya sohalarida qo'shma tadqiqotlar o'tkazish masalalari muhokama qilindi.
Tashrif doirasida xorijiy mehmon Akademiyaning yangi ma'muriy binosida joylashgan mul`timedia markazi, kriminalistika xonalari, sud majlislari imitatsiyasi zali, shuningdek, kafedra, bo'lim va markazlar faoliyati bilan tanishdi.
Shuningdek, G.Ueddl prokuratura organlari, boshqa huquqni muxofaza qiluvchi organlar va sudlar, shuningdek, o'quv-ilmiy muassasalar vakillaridan tashkil topgan O'zbekiston Respublikasining jinoyat va jinoyat-protsessual qonunchiligini takomillashtirish bo'yicha ishchi guruh yig'ilishida ishtirok etdi. Uchrashuvda xorijiy ekspert O'zbekiston odil sudlov tizimida zamonaviy mexanizmlarni joriy etish borasida o'z fikrlari bilan o'rtoqlashib, bu borada AQShning ijobiy tajribasidan
foydalanish mumkinligini bildirdi.
Tashrif yakuniga ko'ra, G.Ueddl Akademiya bilan qo'shma loyihalar doirasida hamkorlik qilishga tayyor ekanligini ma'lum qildi.

Продолжение сотрудничества с экспертом из США Г.Уэддлом
5 – 9 августа текущего года состоялся очередной рабочий визит эксперта в области права из США Грегори Уэддла в Академию Генеральной прокуратуры.
Г.Уэддл в период 2017-2018 гг. в качестве приглашенного профессора участвовал в проекте по повышению потенциала Академии по подготовке юридических кадров, разработанном при содействии международной неправительственной организации “Региональный диалог”.
В ходе встречи с руководством Академии были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества, в частности, разработки и реализации перспективных проектов в сфере повышения квалификации и переподготовки работников органов прокуратуры, а также проведения совместных исследований по направлениям юриспруденции.
В рамках визита зарубежный гость ознакомился с работой мультимедийного центра, криминалистических кабинетов, зала имитации судебных заседаний, а также деятельностью кафедр, отделов и центров, расположенных в новом административном здании Академии.
Также, Г.Уэддл принял участие в заседании рабочей группы по совершенствованию уголовного и уголовно-процессуального законодательства Республики Узбекистан, состоящей из представителей органов прокуратуры, других правоохранительных органов и судов, а также  научно-образовательных учреждений. В ходе встречи зарубежный эксперт выразил свое мнение относительно внедрения современных механизмов в системе правосудия Узбекистана, отметив возможность применения положительного опыта США в данной области.
По итогам визита Г.Уэддл выразил готовность в продолжении сотрудничества с Академией в рамках совместных проектов.