Akademiya ilmiy salohiyatini oshirish yo'lida navbatdagi qadam
Joriy yilning 8-9 avgust kunlari Bosh prokuratura Akademiyasida professor-o'qituvchi, doktorant va mustaqil-izlanuvchilar ishtirokida “Dunyoning yetakchi jurnallarida ilmiy
maqolalarni chop etish talablari” mavzusida seminar-trening bo'lib o'tdi.
Treningni Toshkent Xalqaro Vestminster Universiteti o'qituvchisi, RePEc (Research Papers in Economics – “Iqtisodiyotga oid ilmiy maqolalar”) tashkiloti tomonidan tuzilgan dunyodagi eng zo'r iqtisodchilar ro'yxatining 100 taligi a'zosi, SCOPUS tizimida 25 dan ortiq maqola nashr etib, O'zbekistonning eng ko'p iqtibos qilingan iqtisodchi-olimi hisoblangan Rauf Salaxo'jaev o'tkazdi.
Tadbir davomida R.Salaxo'jaev tomonidan jahonning yetakchi ilmiy nashriyotlarida ilmiy maqolalar nashr qilishning muhim jihatlari taqdimot qilindi, xalqaro standartlarga asosan maqolalar tayyorlash, tahrir qilish va chop etish masalalari ko'rib chiqildi.
Akademiyaning R.Salaxo'jaev bilan korruptsiyaga qarshi kurashish va huquqbuzarliklar profilaktikasi sohasida xalqaro tadqiqotlar o'tkazish, davlat va boshqa ilmiy tadqiqot
grantlarini amalga oshirishda qatnashish, Akademiya ilmiy faoliyati samaradorligini oshirish masalalarida hamkorlik qilish istiqbollari muhokama qilindi.
Tadbir yakuni bo'yicha belgilangan maqsad va vazifalarni amalga oshirish bo'yicha keyingi qadamlar belgilab olindi.

Очередной шаг на пути повышения научного потенциала Академии
В Академии Генеральной прокуратуры 8-9 августа текущего года проведен семинар-тренинг на тему: «Требования к публикации научных статей в ведущих мировых журналах», с участием профессорско-преподавательского состава, докторантов и соискателей Академии.
Тренинг провел преподаватель Международного Вестминстерского университета в Ташкенте Рауф Салаходжаев, который входит в список 100 лучших молодых экономистов мира, составляемый организацией RePEc (Research Papers in Economics – «Исследовательские статьи по экономике»), а также имея более 25 публикаций в системе SCOPUS, является самым цитируемым ученым экономистом Узбекистана.
В ходе мероприятия Р.Салаходжаевым представлен обзор наиболее важных аспектов публикации в ведущих мировых научных издательствах, рассмотрены детали подготовки, редактирования и опубликования научных статей по международным стандартам.
Обсуждены перспективы практического сотрудничества Академии с Р.Салаходжаевым по вопросам проведения международных исследований в сфере противодействия коррупции и профилактики правонарушений, участия в разработке и реализации государственных и иных грантов, повышения эффективности научной деятельности Академии.