2019 yil 4 sentyabr kuni Xalqaro biznes markazining konferens-zalida Bosh prokuratura Akademiyasi magistraturasiga kirish yozma imtihoni bo'lib o'tdi. Yozma imtihon chet tili bo'yicha test savollari va huquqiy mavzudagi essedan iborat.
Akademiya qabul komissiyasi tomonidan kirish imtihonini xolis, ochiq va shaffof o'tkazilishini ta'minlash maqsadida kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilgan.
Xususan, chet tili bo'yicha test savollarini tuzish, imtihonni o'tkazish va javoblarini baholash uchun Davlat test markazi jalb qilingan.
Yozma imtihonni o'tkazishda kuzatuvchi hamda imtihon javoblarini tekshirishda mutaxassis sifatida turli ta'lim muassasalari, jamoat tashkilotlari va boshqa idoralar vakillari taklif qilingan.
Imtihon biletlari avtomatik tarzda elektron generatsiya qilinib, har bir nomzodga individual identifikatsion raqam berilgan, imtihon javoblari esa to'liq shifrlangan.
Imtihonni o'tkazish jarayoni to'liq videotasvirga olinib, Bosh prokuratura Akademiyasining Feysbukdagi rasmiy sahifasi orqali onlayn tarzda namoyish qilinishi tashkillashtirilgan (www.facebook.com/ProsecutorAcademy).
Esse mavzulari, biletlar, suhbat savollari, shuningdek abiturientlar ro'yxati va ularning imtihonga kirish vaqtlari Bosh prokuratura Akademiyasining rasmiy veb-saytida oldindan e'lon qilingan (http://proacademy.uz/uz/posts/0187).
Magistraturaga tanlov “yurisprudensiya” mutaxassisligi bo'yicha oliy yuridik ma'lumotga ega bo'lgan shaxslar, shu jumladan amaldagi prokuratura organlari xodimlari orasida o'tkazilayotganligini eslatib o'tamiz.
Akademiya magistraturasining “prokurorlik faoliyati”, “tergov faoliyati” va “korrupsiyaga qarshi kurashish” yo'nalishlari bo'yicha 2019/2020 o'quv yiliga jami 30 ta qabul kvotalari tasdiqlangan, Akademiya magistraturasida tahsil olish uchun 310 nafar nomzod hujjat topshirgan, shunday qilib har bir o'rin uchun 10 dan ortiq kishi ishtirok etdi.
Suhbat shaklida kirish imtihonining ikkinchi bosqichi 9-11 sentyabr kunlari o'tkazilishi rejalashtirilgan.

4 сентября 2019 года в конференц-зале Международного бизнес центра состоялся письменный вступительный экзамен в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры. Письменный экзамен включает в себя тесты по иностранному языку и эссе на правовую тематику.
Приемной комиссией Академии реализован комплекс мер по обеспечению объективности, открытости и прозрачности при проведении экзаменов.
В частности, Государственный центр тестирования привлечен для составления тестовых вопросов по иностранным языкам, проведения экзамена и оценки ответов.
В качестве наблюдателей при проведении письменного экзамена и специалистов при проверке ответов экзамена задействованы представители образовательных учреждений и общественных организаций.
Осуществлена автоматическая электронная генерация экзаменационных билетов, абитуриентам присвоены индивидуальные идентификационные номера, а результаты экзамена полностью зашифрованы.
Процесс проведения экзамена зафиксирован посредством видеосъемки, осуществлена трансляция в режиме онлайн на официальной странице Академии Генеральной прокуратуры в Фейсбуке (http://www.facebook.com/ProsecutorAcademy).
Напомним, что конкурс в магистратуру проводится среди лиц, имеющих высшее юридическое образование по специальности “юриспруденция”, в том числе работников органов прокуратуры.
По направлениям магистратуры Академии «прокурорская деятельность», «следственная деятельность» и «противодействие коррупции» на 2019/2020 учебный год утверждены квоты приема в количестве 30 человек, для обучения в магистратуре Академии подали документы 310 абитуриентов, таким образом, конкурс на одно место составил более 10 человек.