G'arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo'yicha norasmiy tarmog'i (ARIN- WCA) Boshqaruv guruhining uchrashuvi bo'lib o'tdi
2019 yilning 3-4 oktyabr kunlari O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotik moddalar va jinoyat boshqarmasi bilan hamkorlikda G'arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo'yicha norasmiy tarmog'i (ARIN-WCA) Boshqaruv guruhining navbatdagi uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda 2019-2020 yillar uchun mazkur norasmiy tarmoqning Boshqaruv guruhini tashkil qiluvchi davlatlar - Qozog'iston, Qirg'iziston, Pokiston, Turkmaniston va O'zbekiston vakillari hamda xorijiy ekspertlar ishtirok etishdi.
Uchrashuv qatnashchilari va xorijiy ekspertlar tarmoq boshqaruvini nazorat qilishni amalga oshirish, strategik rivojlanish hamda unda ishtirok etishning mexanizmlarini takomillashtirish, ishtirokchilarning salohiyatini oshirish uchun o'quv kurslarini tashkil qilish, tarmoqning navbatdagi umumiy yillik yig'ilishini o'tkazish va shu kabi boshqa tashkiliy masalalarni muhokama qilishdi.
Bosh prokuratura Akademiyasi vakillari ARIN-WCA Kotibiyati sifatida tarmoqni boshqarish borasida amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi muhim rejalar to'g'risida Boshqaruv guruhini xabardor qilishdi.
Boshqaruv guruhining uchrashuvi ishchan, informativ va konstruktiv tarzda o'tkazilib, uning yakunlariga ko'ra ishtirokchilar faol hamkorlik qilishga hamda ARIN-WCA tarmog'ini kelgusida yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

Встреча Руководящей группы Сети по возвращению активов стран Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA)
3-4 октября 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан совместно с УНП ООН проведена очередная встреча Руководящей группы неформальной межведомственной Сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA).
Во встрече участвовали представители Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, Туркменистана и Узбекистана, которые образуют состав Руководящей группы данной Сети на период 2019-2020 годов, а также зарубежные эксперты УНП ООН.
Участники встречи и эксперты обсудили вопросы осуществления контроля за управлением Сети, стратегического развития и совершенствования механизмов участия в ней, организации учебных курсов для повышения потенциала участников, подготовки к общему ежегодному заседанию Сети и другие организационные вопросы.
В качестве Секретариата ARIN-WCA представители Академии Генеральной прокуратуры проинформировали Руководящую группу о проделанной работе по администрированию Сети и дальнейших приоритетных планах.
В целом встреча Руководящей группы прошла в рабочей, информативной и конструктивной обстановке, по итогам которой участники выразили готовность к активному сотрудничеству и дальнейшему развитию ARIN-WCA.