Joriy yilning 16 sentyabr – 3 oktyabr kunlari Toshkent shahar, viloyat prokuraturalari va ularga tenglashtirilgan prokuraturalarning prokuratura organlari tergov tarmoqlari faoliyati ustidan nazorat va ichki ishlar organlarida qonunchilik ijrosi ustidan nazorat bo'limlari prokurorlari uchun malaka oshirish kurslari tashkil etildi.
O'quv kurslari dasturi asosida tergovga qadar tekshiruv, surishtiruv, dastlabki tergov va tezkor-qidiruv faoliyatini amalga oshirish, jumladan, fuqarolarning bedarak yo'qolganligi holatlari yuzasidan tergovga qadar tekshiruvni, poraxo'rlik bilan bog'liq jinoyatlarni fosh etishda tezkor-qidiruv faoliyatini amalga oshirish, qotillik jinoyatlarini tergov qilish bo'yicha o'quv va amaliy mashg'ulotlar o'tkazildi.
Kurs davomida kriminalistik texnika va ekspertiza, tergov faoliyatida ilg'or kriminalistik hamda ilmiy-texnik vositalardan foydalanish bo'yicha mashg'ulotlar, hujjatli taftish va sud-psixiatriya ekspertizalarini o'tkazish bo'yicha amaliy mashg'ulotlar, so'roq qilish hamda hodisa joyini ko'zdan kechirish taktikalari bo'yicha imitatsiya mashg'ulotlari o'tkazildi.
O'quv mashg'ulotlari o'tkazishga Bosh prokuratura va Ichki ishlar vazirligining tajribali xodimlari hamda X.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertizasi markazi mutaxassislari jalb qilindi.
Malaka oshirish kurslari doirasida Ichki ishlar vazirligi Ekspert-kriminalistika bosh markazida sayyor o'quv mashg'ulotlari tashkil etildi.
Shuningdek, malaka oshirish davomida tinglovchilar O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi tomonidan Xalqaro migratsiya tashkiloti bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Odam savdosiga qarshi kurashish: oldini olish, ko'maklashish, ta'qib etish, hamkorlik” mavzusidagi treningda ishtirok etishdi.
O'quv mashg'ulotlari interaktiv shaklda o'tkazilib, tinglovchilar o'z faoliyatlari bilan bog'liq dolzarb masala va muammolarni muhokama qilish hamda ularning echimiga oid o'zaro tajriba almashish imkoniyatiga ega bo'lishdi.

Курсы повышения квалификации для сотрудников прокуратур областей, города Ташкента и приравненных к ним прокуратур
С 16 сентября по 3 октября текущего года в Академии Генеральной прокуратуры организованы курсы повышения квалификации для прокуроров отделов прокуратур областей, города Ташкента и приравненных к ним прокуратур по надзору за деятельностью следственных подразделений органов прокуратуры и исполнением законодательства в органах внутренних дел.
В рамках программы курсов проведены учебные и практические занятия по осуществлению доследственной проверки, дознания, предварительного следствия и оперативно-розыскной деятельности, в частности, доследственной проверки по фактам безвестного исчезновения лиц, оперативно-розыскной деятельности по выявлению преступлений, связанных со взяточничеством, а также расследованию убийств.
В ходе курсов проведены занятия по криминалистической технике и экспертизе, использованию передовых криминалистических и научно-технических средств в следственной деятельности, а также практические занятия по проведению документальной ревизии и судебно-психиатрической экспертизы, имитационные занятия по тактике допроса и осмотра места происшествия.
К проведению учебных занятий привлечены опытные работники Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел, специалисты Республиканского центра судебной экспертизы имени Х.Сулеймановой.
В рамках курсов организованы выездные занятия в Главном экспертно-криминалистическом центре МВД.
Также, в ходе повышения квалификации слушатели приняли участие в тренинге, организованном Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан совместно с Международной организацией по миграции на тему: «Противодействие торговле людьми: предупреждение, помощь, преследование, партнерство».