Xorazm viloyatida huquqbuzarliklar profilaktikasi bo'yicha tadbirlar
Bosh prokuratura Akademiyasi xodimlari Xorazm viloyatida ichki ishlar va prokuratura organlari faoliyatining samaradorligi masalalarini o'rganish, shu jumladan, o'z joniga suiqasd qilish holatlarini bartaraf etish borasida amaliy yordam berishga qaratilgan navbatdagi tadbirlarni amalga oshirishdi.
Ushbu tadbirlar O'zbekiston tibbiy-ilmiy faoliyat bilan shug'ullanuvchilar “Tabobat” Akademiyasi hamda Toshkent shahar tibbiyot birlashmasi qoshidagi Psixonevrologik dispanser bilan hamkorlikda tashkil etildi.
O'tkazilgan uchrashuvlar davomida fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari hamda jamoat tashkilotlarini o'z joniga suiqasd (suitsid) kabi salbiy ijtimoiy holatlarning oldini olishga jalb etish hamda bu yo'nalishda ekspert-tahlil guruhlarining faoliyatini tashkillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Shu bilan birga, viloyatning har bir tumani miqyosida o'z joniga suiqasd qilishning sabablari tahlil qilindi. Uchrashuvlar davomida o'z joniga suiqasd qilishning oldini olishga qaratilgan amaliy tadbirlar mutaxassislar tomonidan profilaktika inspektorlariga tushuntirildi.

Мероприятия по профилактике правонарушений в Хорезмской области
Специалисты Академии Генеральной прокуратуры провели в Хорезмской области очередные мероприятия, нацеленные на изучение эффективности деятельности органов внутренних дел и прокуратуры, в частности оказание практического содействия в деятельности по предотвращению случаев суицида.
Данные мероприятия организованы совместно с Академией занимающихся научно-медицинской деятельностью “Табобат” и Психоневрологическим диспансером при Ташкентском городском медицинском объединении.
Участниками мероприятия были рассмотрены вопросы вовлечения органов самоуправления граждан и общественных организаций в мероприятия по профилактике такого негативного социального явления, как суицид, а также организации деятельности экспертно-аналитических групп в данном направлении.
Вместе с тем, были проанализированы причины совершения суицида в каждом районе Хорезмской области. В ходе встреч специалисты проинструктурировали инспекторов профилактики по практическим мерам предотвращения случаев суицида.