Yuridik shaxslar javobgarligi masalalari bo'yicha xalqaro davra suhbati
Bosh prokuratura Akademiyasida AQSH davlat departamentining xalqaro giyohvandlikka qarshi kurashish va huquqni muhofaza qilish masalalari byurosi ko'magida Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun korruptsiyaga qarshi kurashish tarmog'i loyihasi doirasida tashkil etilgan “Korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar uchun yuridik shaxslarning javobgarligi: O'zbekiston modeli uchun muammolar va yechimlar” mavzusida xalqaro davra suhbati bo'lib o'tdi.
Tadbirda jinoyat va jinoyat-protsessual qonunchilikni takomillashtirish bo'yicha ishchi guruhlar vakillari, shuningdek Akademiya xodimlari va magistratura tinglovchilari ishtirok etdilar.
Davra suhbatida mazkur institutni qo'llash bo'yicha xalqaro standartlar va ilg'or xalqaro amaliyotlar, yuridik shaxslarning javobgarlik modellari, javobgarlikni qo'llash sohasi, jazo tayinlashning turlari va prinsiplari, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksi va Jinoyat-protsessual kodeksi loyihalaridagi yuridik shaxslarning javobgarligi yuzasidan dastlabki qoidalar muhokama qilindi.
Ishtirokchilar tomonidan korruptsiyani aniqlash, tergov qilish va jinoiy javobgarlikka tortish, korruptsiya va xalqaro standartlarni amalga oshirish uchun javobgarlikning muqarrarligini ta'minlash sohasida huquqni muhofaza qiluvchi va sud organlari salohiyatini kuchaytirish uchun yuridik shaxslarning javobgarlik instituti muhimligi qayd etildi.

Международный круглый стол по вопросам ответственности юридических лиц
В Академии Генеральной прокуратуры состоялся международный круглый стол «Ответственность юридических лиц за коррупционные правонарушения: вызовы и решения для модели Узбекистана», организованный в рамках проекта Сети по борьбе с коррупцией для стран Восточной Европы и Центральной Азии Организации экономического сотрудничества и развития при поддержке Бюро по международным вопросам борьбы с наркотиками и правоохранительной деятельности Государственного департамента США.
В мероприятии приняли участие представители рабочей группы по совершенствованию уголовного и уголовно-процессуального законодательства, а также сотрудники и магистры Академии.
В ходе круглого стола обсуждены международные стандарты и передовая международная практика по применению указанного института, модели ответственности юридических лиц, сфера применения ответственности, виды и принципы назначения наказания, а также проекты предварительных положений в Уголовном и Уголовно-процессуальном кодексах Республики Узбекистан касательно ответственности юридических лиц.
Участниками отмечена важность института ответственности юридических лиц для усиления потенциала правоохранительных и судебных органов в области выявления, расследования и уголовного преследования коррупции, обеспечения неотвратимости ответственности за коррупцию и имплементации международных стандартов.