Fuqarolar saylov huquqlarining kafolatlariga bag'ishlangan konferensiya bo'lib o'tdi
2019 yil 8 noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi va Berdaq nomidagi Qoraqalpog'iston davlat universiteti hamkorlikda joriy yilning 22 dekabrida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlariga bo'lib o'tadigan saylovlarga bag'ishlangan “Fuqarolarning saylov huquqlarining kafolatlari” mavzusida konferentsiya o'tkazildi.
Konferentsiyada Bosh prokuratura Akademiyasi xodimlari, O'zbekiston Xalq demokratik partiyasi, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasi, O'zbekiston Ekologik partiyasi a'zolari hamda Berdaq nomidagi Qoraqalpog'iston davlat universitetining professor-o'qituvchilari ishtirok etdilar.
Konferensiya davomida joriy yilda vakillik organlariga bo'lib o'tadigan saylovlar yuzasidan qator mavzularda, jumladan, “Demokratik davlatda saylovlarning o'rni”, “Saylov qonunchiligini takomillashtirishning asosiy yo'nalishlari”, “Xalqaro saylov standartlari va ularning milliy qonunchilikdagi ijrosi” kabi mavzularda chiqishlar qilindi.

Состоялась конференция, посвященная гарантиям избирательных прав граждан
8 ноября 2019 года Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан совместно с Каракалпакским государственным университетом имени Бердаха проведена конференция на тему «Гарантии избирательных прав граждан», посвященная предстоящим 22 декабря текущего года выборам в Олий Мажлис Республики Узбекистан, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов.
В конференции приняли участие работники Академии Генеральной прокуратуры, члены Народно-демократической партии Узбекистана, Демократической партии «Миллий тикланиш», Социал-демократической партии «Адолат», Либерально-демократической партии Узбекистана, Экологической партии Узбекистана, а также профессорско-преподавательский состав Каракалпакского государственного университета имени Бердаха.
В ходе конференции рассмотрен ряд актуальных вопросов касательно предстоящих выборов в представительные органы, в частности, роли выборов в демократическом государстве, основных направлений совершенствования избирательного законодательства, международных избирательных стандартов и их применения в национальном законодательстве.