Bosh prokuratura Akademiyasida bayrog'imiz qabul qilingan kun munosabati bilan tadbir o'tkazildi
2019 yil 18 noyabr kuni Bosh prokuratura Akademiyasida bayrog'imizning 28 yilligiga bag'ishlangan tadbir o'tkazildi.
Tadbirda Bosh prokuratura xodimlari, Akademiya professor-o'qituvchilari va magistratura tinglovchilari ishtirok etdi.
Tadbirda tarix fanlari nomzodi, O'zbekiston Milliy universiteti kafedrasi professori vazifasini bajaruvchi N.T.Polvonov tomonidan O'zbekiston Respublikasi bayrog'ini qabul qilish tarixi va uning ramziy timsollarining mazmun-mohiyati to'g'risida batafsil ma'lumot berilib, bu faqatgina davlatimiz ramzigina bo'lib qolmay, dunyodagi eng chiroyli bayroqlardan biri ekanligi alohida ta'kidlandi.
Shuningdek, tadbirda magistratura tinglovchilari tomonidan O'zbekiston bayrog'ini madh etadigan she'rlar aytilib, bayroqning kelib chiqish tarixi, dunyo bayroqlari, ularning o'ziga xos jihatlari va O'zbekiston bayrog'ining ramziy timsollari haqida atroflicha tushuntirish berdilar.
Tadbir davomida ishtirokchilar tomonidan ushbu kun mamlakatimiz miqyosida nishonlanadigan eng yirik tadbirlardan biri ekanligi, bayrog'imiz biz uchun muqaddas va ardoqli hisoblanishi, u istiqlolimizning yorqin ifodasi ekanligi alohida ta'kidlandi.

В Академии состоялось мероприятие, приуроченное ко Дню принятия Государственного флага
18 ноября 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялось мероприятие, посвященное 28-летию принятия Государственного флага.
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав и слушатели магистратуры Академии.
В ходе мероприятия выступил исполняющий обязанности профессора кафедры Национального университета Узбекистана, кандидат исторических наук Н.Т.Полвонов, который проинформировал участников об истории принятия государственного флага, а также раскрыл суть и значение его символов и цветов, отметив при этом, что символ нашего государства является одним из самых красивых флагов мира.
Слушатели магистратуры подготовили содержательную программу, состоящую из стихотворений и произведений в честь государственного символа республики, информации о его особенностях, символах и их значении, а также государственных флагах стран мира.
Участники мероприятия отдельно отметили значимость сегодняшней даты как одного из важных праздников, дня принятия близкого к сердцу каждого жителя нашей страны символа государственности и независимости.
Сотрудники Академии, находящиеся в служебных командировках в зарубежных странах, выразив свою солидарность, провели флешмоб в честь праздника.