BMTning bola huquqlari to'g'risidagi Konvensiyasi qabul qilinganligining 30 yilligiga bag'ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya
2019 yil 20 noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi, YUNISEF va Voyaga yetmaganlar ishlari bo'yicha respublika idoralararo komissiyasi hamkorligida BMTning bola huquqlari to'g'risidagi Konvensiyasi qabul qilinganligining 30 yilligiga bag'ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Konferensiya mamlakatimizda bola huquqlari to'g'risidagi Konventsiya doirasida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar yuzasidan yetakchi mutaxassislar va yosh yuristlar o'rtasida fikr almashish uchun samarali maydon bo'lib xizmat qildi.
Konferentsiya ishida Bosh prokuratura, YUNISEF, Adliya vazirligi, Yoshlar ittifoqi, “Yuksalish” umummilliy harakati vakillari, shuningdek, Bosh prokuratura Akademiyasi, TDYU, JIDU va TXVU magistratura tinglovchilari ishtirok etdilar.
YUNISEFning Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo'yicha mintaqaviy ofisining bolalarni himoya qilish bo'yicha mutaxassisi Fenni Kakama O'zbekistonning bola huquqlari to'g'risidagi Konventsiya normalarini implementatsiya qilish sohasidagi faol ishtirokini ijobiy baholadi, shu bilan birga, ushbu sohada Akademiya bilan hamkorlikni kengaytirish maqsadga muvofiqligini ta'kidlab o'tdi.
Konferensiya ishtirokchilari Konvensiya normalarini o'z organlari va tashkilotlarida implementatsiya qilish masalalari, ularni amalga oshirishning yangi yondashuvlari haqida so'zlab berdilar.
Tadbir doirasida yosh mualliflarning tasviriy san'at va badiiy asarlari ko'rgazmasi, shuningdek, nashriyot uylarining mahalliy va xorijiy adabiyotlaridan iborat kitob yarmarkasi ishtirokchilarda katta qiziqish uyg'otdi.

Международная научно-практическая конференция, посвященная 30-летию принятия Конвенции ООН о правах ребенка
20 ноября 2019 года Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан совместно с ЮНИСЕФ и Республиканской межведомственной комиссией по делам несовершеннолетних организована международная научно-практическая конференция, посвященная 30-летию принятия Конвенции ООН о правах ребенка.
Конференция организована в целях создания эффективной площадки для обмена мнениями между ведущими специалистами и молодыми юристами о широкомасштабных реформах, осуществляемых в нашей стране в рамках Конвенции о правах ребенка.
В работе конференции приняли участие представители Генеральной прокуратуры, ЮНИСЕФ, Министерства юстиции, Союза молодежи, Общенационального движения «Юксалиш», а также преподаватели и слушатели магистратуры Академии Генеральной прокуратуры, ТГЮУ, УМЭД и МВУТ.
Специалист по защите детей Регионального офиса ЮНИСЕФ по странам Европы и Центральной Азии Фенни Какама положительно оценил активное участие Узбекистана в сфере имплементации норм Конвенции о правах ребенка, отметив при этом целесообразность расширения сотрудничества с Академией в данной сфере.
Участники конференции рассказали об аспектах имплементации норм Конвенции в своих органах и организациях, о новых подходах их реализации, отметив необходимость дальнейшего реформирования сферы с учетом требования времени.
В рамках мероприятия организованы выставка изобразительного искусства и художественных произведений молодых авторов, а также книжная ярмарка издательских домов с отечественной и зарубежной литературой, которые вызвали у участников огромный интерес.