2019 yil 18-22 noyabr kunlari Qirg'iziston Respublikasining Kosh-kol shahrida Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT)ning Loyiha ofisi tomonidan Markaziy Osiyo davlatlari yosh mutaxassislari uchun strategik rejalashtirishga oid intensiv kurs tashkil etildi.
Mazkur kursni Rossiya, Qirg'iziston va Polsha mamlakatlaridan xalqaro ekspertlar olib bordi.
Tadbirda O'zbekiston delegatsiyasi tarkibida Bosh prokuratura Akademiyasi magistraturasi tinglovchilari A.Xalmuratov va T.Mustafoev ishtirok etishdi.
O'quv kursi demokratik institutlarni mustahkamlashga va uning doirasida strategik rejalashtirish sohasida ishlayotgan yosh mutaxassislar kelgusida o'z mamlakatlarining rivojlanish istiqbollarini belgilashda o'z hissalarini qo'shishiga qaratilgan.
Ushbu tadbirda strategik rejalashtirish bo'yicha maslahatchilarning rolini shakllantirish, shuningdek davlat xizmatining strategik faoliyatini ishlab chiqish, shakllantirish va amalga oshirishda turgan vazifalarni yaxshiroq tushunishga doir masalalar muhokama qilindi.

Слушатели магистратуры Академии Генеральной прокуратуры принимают активное участие в международных мероприятиях
18-22 ноября 2019 года в городе Кош-кол Республики Кыргызстан Программным офисом Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) организован интенсивный курс для молодых советников по стратегическому планированию из стран Центральной Азии.
Курс проведен международными экспертами из России, Кыргызстана и Польши.
В мероприятии в составе делегации Узбекистана приняли участие слушатели магистратуры Академии Генеральной прокуратуры А.Халмуратов и Т.Мустафоев.
Учебный курс направлен на способствование укреплению демократических институтов, в рамках которых молодые профессионалы, работающие в сфере стратегического планирования, будут в дальнейшем определять векторы развития своих стран.
В ходе мероприятия обсуждены вопросы формирования лучшего понимания роли советников по стратегическому планированию, а также задач, лежащих в основе разработки, формирования и осуществления стратегической деятельности государственной службы.