Inson huquqlari sohasida ta'lim masalalari bo'yicha xalqaro seminar
Joriy yilning 27 noyabr kuni BMTning inson huquqlari bo'yicha umumjahon ta'lim dasturini, 2030 yilgacha bo'lgan davr kun tartibini amalga oshirish, shuningdek Barqaror rivojlanish maqsadlari 4 “Barqaror rivojlanish, jumladan, gender tengligi va inson huquqlari manfaatlari yo'lida ta'lim” (BRM 4.7.1) doirasida “Inson huquqlari sohasida ta'lim: O'zbekiston va Rossiya Federatsiyasidagi Inson huquqlari bo'yicha BMT Oliy komissarining boshqarmasi tajribasi” mavzusida seminar bo'lib o'tdi.
Seminar Inson huquqlari bo'yicha BMT Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha hududiy bo'linmasi hamkorligida Inson huquqlari bo'yicha BMT Oliy komissarining Rossiya Federatsiyasidagi boshqarmasi ekspertlari ishtirokida tashkil etildi.
Tadbirda Sudyalar oliy kengashi, Adliya vazirligi, IIV Akademiyasi, Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Sud`yalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabi hamda Inson huquqlari sohasida ta'lim bo'yicha BMT umumjahon dasturini amalga oshiruvchi oliy o'quv yurtlari vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv ishtirokchilari Inson huquqlari sohasida ta'lim bo'yicha BMT umumjahon dasturi, uning O'zbekiston Respublikasida amalga oshirilishi, Rossiya Federatsiyasidagi Inson huquqlari bo'yicha BMT Oliy komissari boshqarmasi ko'magida Rossiya oliy o'quv yurtlari konsortsiumining inson huquqlari bo'yicha universitetlararo magistrlik dasturini ishlab chiqish va joriy etish tajribasi va amaliyoti haqida ma'lumot berdilar.
Seminar davomida ta'lim dasturlarini uyg'unlashtirish va institutsionalizatsiya qilish, ta'lim va inson huquqlari umumjahon madaniyatini rivojlantirishdan manfaatdor vazirliklar, idoralar va akademik doiralar vakillari o'rtasida tarmoqlararo hamkorlik va axborot almashish imkoniyatlari muhokama qilindi.

Международный семинар по вопросам образования в области прав человека
27 ноября с.г. в рамках реализации Всемирной программы образования в области прав человека ООН, а также Повестки дня на период до 2030 года и Цели устойчивого развития 4 «Образование в интересах устойчивого развития, включая гендерное равенство и права человека» (ЦУР 4.7.1) состоялся семинар на тему «Образование в области прав человека»: опыт Узбекистана и Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Российской Федерации».
Семинар организован совместно с Региональным отделением Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии с участием экспертов из УВКПЧ ООН в Российской Федерации.
В мероприятии приняли участие представители Высшего судейского совета, Министерства юстиции, МВД, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства иностранных дел, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Высшей школы судей при Высшем судейском совете, а также вузов, реализующих Всемирную программу в образования в области прав человека ООН.
Участники встречи проинформированы о Всемирной программе образования в области прав человека, ходе ее реализации в Республике Узбекистан, опыте и практике разработки и внедрения Межвузовской магистерской программы по правам человека Консорциума российских вузов при содействии УВКПЧ ООН в Российской Федерации.
В ходе семинара обсуждены возможности гармонизации образовательных программ, институциализации, сетевого взаимодействия и обмена информацией между заинтересованными в развитии образования и всеобщей культуры прав человека представителями министерств, ведомств и академических кругов.