Yevropa Kengashi vakillari bilan hamkorlik doirasida tadbirlar muhokama qilindi
Joriy yilning 3 iyun kuni Akademiya tomonidan Yevropa Ittifoqining “Markaziy Osiyo – huquq ustuvorligi: ochiqlik va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashishda hamkorlik (SA TAES)” dasturi doirasida videokonferentsaloqa rejimida davra suhbati o'tkazildi.
Tadbirda Dastur menedjerlari, YEXHTning O'zbekistondagi loyihalar koordinatori, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo'yicha vakili, Savdo-sanoat palatasi vakillari hamda Bosh prokuratura Akademiyasi xodimlari ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida muqaddam ishtirokchilar tomonidan rejalashtirilgan chora-tadbirlarning samaradorligini oshirish bo'yicha ishlab chiqilgan takliflar, shu jumladan xususiy sektorda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida xorijiy tajribani o'rganish, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar uchun yuridik shaxslarni javobgarlikka tortish intitutini joriy qilishning normativ-huquqiy asoslarini tahlil qilish, parallel moliyaviy tergovni joriy etishda ko'maklashish va boshqa masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar Dastur bo'yicha yakuniy kelishuvga erishilganidan so'ng uni amalga oshirishda hamkorlikda ishtirok etishga rozilik bildirishdi.

Обсуждены мероприятия в рамках сотрудничества с представителями Совета Европы
3 июня с.г. Академией в рамках Программы Совета Европы «Средняя Азия – верховенство права»: содействие прозрачности и борьбе с экономическими преступлениями (CA TAEC)» проведен круглый стол в режиме видеоконференцсвязи.
В мероприятии приняли участие менеджеры Программы, представители Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, Торгово-промышленной палаты, а также сотрудники Академии Генпрокуратуры.
В ходе встречи были обсуждены ранее разработанные предложения участников по повышению эффективности планируемых мероприятий, в том числе изучение зарубежного опыта в сфере противодействия коррупции в частном секторе, анализ нормативно-правовых основ введения института ответственности юридических лиц за коррупционные правонарушения, содействие внедрению параллельного финансового расследования и др.
По завершению встречи, участники выразили согласие совместно принять участие в реализации Программы, после ее окончательного согласования.