Xalqaro hamkorlik doirasidagi uchrashuv
Germaniya Xalqaro hamkorlik tashkilotining (GIZ) “Markaziy Osiyoda huquqiy davlatchilikka ko'maklashish” mintaqaviy dasturi doirasida “Ma'muriy huquqning umumiy printsiplari” mavzusida onlayn rejimda o'tkazilgan vebinarda Bosh prokuratura Akademiyasining professor-o'qituvchilari va magistrantlari hamkor tashkilot sifatida  ishtirok etdilar.
Vebinar ishida xalqaro tashkilotlar vakillari, xorijiy ekspertlar, jumladan Latviya davlatidan Stanislav Linkevich, Germaniyadan Yorg Pudel`ka, Qozog'istondan Almat Gabbasov va boshqalar, milliy hamkor tashkilotlar sifatida O'zbekiston  Respublikasi Oliy sudi, O'zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sud`yalar oliy maktabi,  O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Advokatlar palatasi, Toshkent Davlat yuridik universiteti va boshqa bir qator oliy o'quv muassasalarining vakillari qatnashdilar.
Tadbirda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan sud-huquq islohotlari sharoitida ma'muriy sud ishlarini yuritishda mutanosiblik, tinglanish imkoniyatining mavjudligi, qonuniylik va boshqa printsiplarning qo'llanilishi masalalariga oid milliy qonunchilik normalari xalqaro standartlar bilan bog'liq holda tahlil etilib,  xorijiy davlatlar tajribasi misolida muhokama qilindi.
Vebinar ishtirokchilari ushbu masaladagi hamkorlik uchrashuvlarini davom ettirish yuzasidan fikr bildirdilar.
Navbatdagi hamkorlik uchrashuvlari joriy yilning 10 hamda 17 iyul kunlariga belgilanib, ushbu tadbirlarda ma'muriy huquqning dolzarb masalalarini muhokama qilish rejalashtirildi.

Встреча в рамках международного сотрудничества
Профессорско-преподавательский состав и магистранты Академии Генеральной прокуратуры приняли участие в вебинаре, проведенном в рамках региональной программы Германского общества международного сотрудничества (GIZ) «Содействие правовой государственности в Центральной Азии» в режиме онлайн на тему: «Общие принципы административного права».
В работе вебинара участвовали представители международных организаций, зарубежные эксперты – Станислав Линкевич (Латвия), Йорг Пуделька (Германия), Алмат Габбасов (Казахстан), а также национальные партнеры – представители Верховного Суда Республики Узбекистан, Высшей школы судей при Высшем судейском совете Республики Узбекистан, Министерства юстиции, Палаты Адвокатов, Ташкентского государственного юридического университета и ряда других высших образовательных учреждений.
В ходе вебинара обсуждены вопросы применения в административном судопроизводстве таких принципов, как соразмерность, возможность быть услышанным, законность, сопоставлены соответствующие нормы национального законодательства с международными стандартами и приведен опыт зарубежных стран.
Участники мероприятия выразили мнение о необходимости продолжения сотрудничества в данном вопросе.
Очередные встречи в рамках данного вопроса запланированы на 10 и 17 июля т.г., в ходе которых будут обсуждены актуальные вопросы административного права.