Akademiya tomonidan O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda YEXHTning O'zbekistondagi loyihalar koordinatori ofisi ko'magida  jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirish xavflarini milliy baholash masalalariga bag'ishlangan videokonferensaloqa rejimida davra suhbatlari o'tkazildi.
Tadbirlarda xalqaro ekspertlar V.Nechaev va S.Rasulov, YEXHTning O'zbekistondagi loyihalar koordinatori ofisi vakili, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, muvofiqlashtiruvchi va litsenziyalovchi organlarning xodimlari hamda Bosh prokuratura Akademiyasi professor-o'qituvchilari ishtirok etishdi.
Turkum tadbirlar jarayonida 2019 yilda o'tkazilgan jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirish xavflarini milliy baholash natijalari, xavflarni boshqarish bo'yicha amalga oshirilayotgan va rejalashtirilayotgan choralar, 2020 yilda o'tkaziladigan milliy va sohaviy xavflarni baholash masalalari, xavflarni baholashni o'tkazishning o'ziga xos xususiyatlari, tartibi va muddatlari ko'rib chiqildi.

Обсуждены результаты национальной оценки рисков ОД/ФТ
Академией совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре при содействии офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане проведена серия круглых столов в режиме видеоконференцсвязи, посвященных национальной оценке рисков легализации доходов, полученных от преступной деятельности и финансирования терроризма в Республике Узбекистан (НОР ОД/ФТ).
В мероприятиях приняли участие международные эксперты В.Нечаев и С.Расулов, представитель офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, сотрудники правоохранительных органов, координирующих и лицензирующих органов, а также профессорско-преподавательский состав Академии.
В ходе мероприятий рассмотрены результаты НОР ОД/ФТ в 2019 году, реализуемые и планируемые меры по управлению рисками, вопросы проведения оценок ОД/ФТ на национальном и секторальном уровнях в 2020 году, специфические особенности, порядок и сроки проведения оценки рисков.