«O'zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish chora-tadbirlarni takomillashtirish» mavzusida turkum tadbirlar o'tkazilmoqda
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 29 iyundagi «O'zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida»gi PF–6013-sonli Farmoni ijrosi doirasida Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan xalqaro hamkorlar ko'magida «O'zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish chora-tadbirlarni takomillashtirish» mavzusidagi turkum tadbirlar o'tkazilmoqda.
2020 yil 21 iyul kuni “Korrupsiyaga karshi kurashishda huquqni muhofaza qilish faoliyati samaradorligini oshirish” mavzusidagi onlayn xalqaro veb-konferensiya o'tkazildi. Tadbirda Bosh prokuratura rahbariyati va xodimlari, IHTT, Yevropa Kengashining Iqtisodiy jinoyatchilikka qarshi kurashish va hamkorlik qilish boshqarmasi, BMT NJQB, Aktivlarni qaytarish bo'yicha xalqaro markazi (ICAR), “Mintaqaviy muloqot” XNNT, Moldova, Ruminiya, Sloveniya, Ukrainalik ekspertlar hamda 20 dan ortiq xalqaro va xorijiy tashkilotlar, ilmiy va ta'lim muassasa va idoralarining vakillari ishtirok etdilar.
Konferensiya doirasida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida huquqni muhofaza qilish faoliyatini muvofiqlashtirish, vakolatli organlar maqsad va vazifalarini takomillashtirish, korrupsiyaviy qilmishlarni kriminallashtirish, korruptsiyaviy jinoyatlarni aniqlashda yangi usul va vositalarni qo'llash, yetkazilgan zararni to'la qoplash, korruptsiyaga qarshi kurashish borasidagi xalqaro normalarni milliy qonunchilikka implementatsiya qilish, jinoiy yo'llar bilan topilgan mablag' va aktivlarni musodara etish borasidagi xorijiy davlatlar yondashuvi va boshqa masalalar muhokama etildi.
Tabirda so'zga chiqqan Yevropa Kengashining Iqtisodiy jinoyatchilikka qarshi kurashish va hamkorlik qilish boshqarmasi boshlig'i – Mustafa Ferati, Yevropa Kengashining Iqtisodiy jinoyatchilikka qarshi kurashish va xamkorlik qilish bo'limi boshlig'i – Yelena Jolik, Ruminiya Milliy korrupsiyaga qarshi direktoratining (DNA) Prokuror xizmati maslahatchisi – Anka Yurma, “Mintaqaviy muloqot” XNNT huquqiy maslahatchisi, Sloveniya Korruptsiyaga qarshi kurashish komissiyasi sobiq raxbari – Goran Klimenchich, Moldova Respublikasi Hukumatining Jinoiy daromadlarni legallashtirishning oldini olish va kurashish Ofisi boshlig'i – Oksana Giska va boshqalar korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi xalqaro normalarni milliy qonunchilikka implementatsiya qilish, jinoiy yo'llar bilan topilgan mablag' va aktivlarni musodara etish bilan bog'liq muammolar va ularning yechimlari bilan fikr almashib, O'zbekistonda ushbu sohada eng ilg'or xorijiy amaliyotni tatbiq etish borasida amaliy yordam ko'rsatishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Продолжение цикла мероприятий на тему: «Совершенствование антикоррупционных мер в Узбекистане»
Академией Генеральной прокуратуры при содействии международных партнеров проводится цикл мероприятий на тему: «Совершенствование антикоррупционных мер в Узбекистане», организованных в рамках реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2020 года № УП–6013 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан».
21 июля 2020 года состоялась международная веб-конференция на тему: «Повышение эффективности правоохранительной деятельности в борьбе с коррупцией» с участием руководства и сотрудников Генеральной прокуратуры, ОЭСР, Управления по экономическим преступлениям и сотрудничеству Совета Европы, УНП ООН, Международного центра по возврату активов (ICAR), МНПО «Региональный диалог», экспертов из Молдовы, Румынии, Словении, Украины, а также представителей свыше 20 международных и национальных научно-образовательных учреждений.
В ходе конференции обсуждены отдельные вопросы координации деятельности правоохранительных органов в борьбе с коррупцией, совершенствования задач и функций уполномоченных органов, криминализации коррупционных правонарушений, применения новых подходов и средств при выявлении коррупционных правонарушений, полного возмещения нанесенного ущерба, имплементации в национальное законодательство международных норм в области противодействия коррупции, а также подходы зарубежных стран при возврате активов и средств, добытых преступным путем.
В рамках мероприятия выступили начальник управления по экономическим преступлениям и сотрудничеству Совета Европы – Мустафа Ферати, начальник отдела по экономическим преступлениям и сотрудничеству Совета Европы – Елена Жолик, прокурор, советник Главы прокурорской службы Национального антикоррупционного директората (DNA) Румынии – Анка Юрма, Экс председатель Комиссии по противодействию коррупции Словении, эксперт по праву МНПО «Региональный диалог» – Горан Клеменчич, глава Офиса по предупреждению и борьбы с отмыванием доходов правительства Молдовы – Оксана Гиска, которые обменялись мнениями в области имплементации международных норм в сфере противодействия коррупции в национальное законодательство, проблемами и средствами решения конфискации средств и активов, добытых преступным путем, а также выразили готовность в содействии и участии в процессе внедрения в Узбекистане передовой зарубежной практики в этой сфере.