3-darajali Davlat adliya maslahatchisi,  yuridik fanlar nomzodi, uzoq yillar davomida Qoraqalpog'iston Respublikasi prokurori, Bosh prokuror o'rinbosari, Bosh prokuratura Oliy o'quv kurslari  boshlig'i lavozimlarida faoliyat yuritgan Xakimbay Ashirovich Xalimov hayotdan ko'z yumdi. U ko'p sonli huquqshunos-olimlar, prokuratura va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari uchun ustoz sifatida tanilgan edi.
Xakimbay Ashirovich o'zining hayotini qonun va adolat yo'lida xalqimizga xizmat qilishga baxshida etdi. U prokuratura organlari tizimida turli lavozimlarda yuksak kasbiy mahorat, adolatlilik, qat'iyat va shu bilan bilan insoniylik fazilatlari bilan e'tirof qozondi.
So'nggi yillarda Xakimbay Ashirovich Qoraqalpog'iston Respublikasi prokuraturasi bo'lim boshlig'i lavozimida xizmatni o'tab, o'zining ko'p yillik tajribasini qonun ustuvorligini va inson huquqlarini ta'minlash, tom ma'nodagi xalq prokuraturasini yaratish yo'lida qo'llab keldi.
Xakimbay Ashirovich yuridik fan va huquqni qo'llash amaliyoti rivojiga salmoqli hissa qo'shdi. U O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yaratilishida bevosita ishtirok etdi, qator ijtimoiy ob'ektlar, shu jumladan Qoraqalpog'istondagi Mehribonlik uyi qurilishining tashabbuskori bo'ldi.
Kasbiy faoliyatida Xakimbay Ashirovich prokuratura organlari shaxsiy tarkibining kasbiy mahoratini yuksaltirish, madaniy o'sishi va doimiy tarzda o'zining ustida ishlashiga alohida e'tibor qaratib, bu borada shaxsiy ibrat ko'rsatib keldi.
Fidokorona mehnati uchun Xakimbay Ashirovich Xalimov O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmonlariga asosan «Mehnat shuhrati», II darajali «Shon-sharaf» ordeni bilan, shuningdek Bosh prokuror buyrug'lariga asosan «O'zbekiston Respublikasi prokuraturasi faxriy xodimi» hamda «A'lo xizmatlari uchun» ko'krak nishonlari bilan taqdirlangan.
O'z kasbiy va insoniy fazilatlari uchun hamkasblari orasida hurmat va e'tirof qozongan.
66 yoshida og'ir xastalik tufayli hayotdan ko'z yumgan Xakimbay Ashirovich Xalimovning yorqin xotirasi halol, vijdonli va mas'uliyatli xodim, oliyjanob va kamtarin inson, tajribali ustoz hamda adolatli rahbar sifatida hamkasblar yuragida umrbod muhrlanib qoladi.
Bosh prokuratura Akademiyasi jamoasi Xakimbay Ashirovich Xalimovning oila a'zolariga va yaqinlariga chuqur ta'ziya va hamdardlik bildiradi.

Ушел из жизни Хакимбай Аширович Халимов – Государственный советник  юстиции 3-го класса, кандидат юридических наук, на протяжении многих лет занимавший должности прокурора Республики Каракалпакстан, заместителя Генерального прокурора, начальника Высших учебных курсов Генеральной прокуратуры. Он являлся учителем и наставником для многочисленных ученых-юристов, сотрудников прокуратуры и других правоохранительных органов.
Хакимбай Аширович всю свою жизнь посвятил служению народу, защите закона и справедливости. На различных должностях в системе органов прокуратуры он являлся образцом высокого профессионализма, справедливости, принципиальности и в то же время человечности.
В последние годы Хакимбай Аширович проходил службу в должности руководителя подразделения прокуратуры Республики Каракалпакстан, где применял свой многолетний опыт во имя обеспечения верховенства закона и прав человека, создания истинно народной прокуратуры.
Хакимбай Аширович внес заметный вклад в развитие юридической науки и правоприменительной практики. Он непосредственно участвовал в разработке Конституции Республики Узбекистан, являлся инициатором создания ряда социальных объектов, в том числе Дома милосердия в Каракалпакстане.
В своей деятельности Хакимбай Аширович особое внимание уделял повышению профессионализма сотрудников органов прокуратуры, их постоянному культурному росту и саморазвитию, что неустанно демонстрировал на личном примере.
За самоотверженный труд Указами Президента Республики Узбекистан Халимов Хакимбай Аширович был награжден орденами «Мехнат шухрати» и «Шон-шараф» II степени, а также приказами Генерального прокурора нагрудными знаками «Почетный работник прокуратуры Республики Узбекистан» и «За отличную службу».
Он пользовался заслуженным уважением среди коллег за деловые и человеческие качества.
На 66 году жизни его сердце остановилось от тяжелого недуга, но Халимов Хакимбай Аширович навсегда останется в памяти и сердцах своих коллег и соратников как добросовестный, честный, и принципиальный профессионал, благородный и скромный человек, опытный наставник и справедливый руководитель.
Коллектив Академии Генеральной прокуратуры скорбит о безвременной и невосполнимой утрате и выражает глубокие соболезнования родным и близким покойного.