“Yuridik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish: milliy va xorijiy tajriba” mavzusida ilmiy-amaliy konferentsiya o'tkazildi
2020 yil 30 noyabr kuni Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan xalqaro ekspertlar ishtirokida “Yuridik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish: milliy va xorijiy tajriba” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiya o'tkazildi.
Konferensiya ishida BMTning Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakili Rishard Komenda, Yevropa Kengashining Sharqiy hamkorlik bo'limi rahbari T.Karapetyan, Yevropa Kengashining loyihalar koordinatori K.Xoxlova, YUNESKOning Ta'limda informatsion texnologiyalari institutining raqamli pedagogika va o'quv materiallari bo'limi mutaxassisi D.Kapelyushnik va boshqalar ishtirok etdi.
Shuningdek, tadbirda milliy ilmiy-tadqiqot muassasalari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Advokatlar palatasi, Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti, Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sud`yalar oliy maktabi, IIV Akademiyasi, TDYUU va uning Ixtisoslashtirilgan filiali, JIDU, YUMOM, Berdaq nomidagi QDU, SamDU, NamDU vakillari qatnashdi.
Tadbirning asosiy maqsadi yuridik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimining holati va istiqbollarini xalqaro va idoralararo ekspertlar ishtirokida muhokama qilishdan iborat.
Muhokama va munozaralar jarayonida yuridik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, raqamli pedagogikani joriy etish va rivojlantirish, masofaviy o'qitish, katta yoshdagilar ta'limi sifatini takomillashtirish, shuningdek barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda oliy ta'lim muassasalarining rolini oshirish bo'yicha tavsiyalar ishlab chiqildi.

Проведение научно-практической конференции «Подготовка, переподготовка и повышение квалификации юридических кадров: национальный и зарубежный опыт»
30 ноября 2020 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялась научно-практическая конференция «Подготовка, переподготовка и повышение квалификации юридических кадров: национальный и зарубежный опыт» с участием международных экспертов.
С докладами в работе конференции приняли участие Региональный представитель Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии Ришард Коменда, руководитель отдела Восточного партнерства Совета Европы Т.Карапетян, координатор проектов Совета Европы К.Хохлова, специалист отдела цифровой педагогики и учебных материалов Института ЮНЕСКО по информационным технологиям в образовании Д.Капелюшник и др.
В мероприятии также участвовали представители национальных научно-исследовательских учреждений Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан, Палата Адвокатов, Институт проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, Высшая школа судей при Высшем судейском совете Республики Узбекистан, Академия МВД, ТГЮУ и его Специализированный филиал, УМЭД, ЦПКЮ, КГУ им.Бердаха, СамДУ, НамДУ.
Целью проведения мероприятия явилось создание экспертной площадки для международного и межведомственного сотрудничества в целях обсуждения состояния и перспектив системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации юридических кадров.
В ходе дискуссий выработаны рекомендации по внедрению и развитию цифровой педагогики, дистанционного обучения, национальной и международной аккредитации программ, международного академического сотрудничества для повышения усиления качества образования для взрослых, а также повышению роли учреждений высшего образования в достижении целей устойчивого развития.