O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 28 yilligiga bag'ishlangan tadbir
2020 yil 7 dekabr kuni Bosh prokuratura Akademiyasida O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 28 yilligiga bag'ishlangan tantanali tadbir bo'lib o'tdi.
Tadbirda Bosh prokuror o'rinbosari E.Yuldashev, Konstitutsiyaviy sud raisi o'rinbosari A.G'afurov, Bosh prokuratura xodimlari, Bosh prokuratura Akademiyasi rahbariyati va xodimlari ishtirok etdilar.
Tadbirda so'zga chiqqan ma'ruzachilar mustaqilligimizning ilk davrida qabul qilingan Konstitutsiyamizning mustaqil demokratik huquqiy davlatni shakllantirish va rivojlantirishning asosiy omili sifatidagi ahamiyatini ta'kidlab o'tdilar. Konstitutsiya milliy davlatchilikni, yangi siyosiy va ijtimoiy tizimni yaratish uchun huquqiy asos sifatida yangilanish jarayonining yorqin namunasi bo'ldi.
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kundan o'tgan 28 yil ichida uning norma va qoidalari izchil amalga oshirilib borib, fuqarolik va millatlararo totuvlikni ta'minlash, turmush darajasini izchil oshirish, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, fan va ta'lim sohalarida yuqori darajalarga erishishga xizmat qilmoqda.
Konstitutsiya va qonunlar ustuvorligini ta'minlash – davlat hokimiyati organlari tomonidan qabul qilinayotgan hujjatlar, barcha darajadagi mansabdor shaxslarning xatti-harakatlari Konstitutsiya va qonunlarga qat'iy va so'zsiz muvofiqligi huquqiy demokratik davlatning eng muhim mezonidir.
Tadbir davomida Akademiya tomonidan tayyorlangan O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kunga bag'ishlangan videorolik namoyish etildi.
Ishtirokchilar tomonidan tadbir yakunida aholining huquqiy savodxonligini oshirish, fuqarolar huquq va erkinliklarini himoya qilish maqsadida Konstitutsiya normalari mohiyatini keng yoritish va targ'ib qilishning muhimligi alohida ta'kidlab o'tildi.

Мероприятие, приуроченное к 28-годовщине Конституции Республики Узбекистан
7 декабря 2020 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялось торжественное мероприятие, посвященное 28-годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие заместитель Генерального прокурора Э.Юлдашев, заместитель Председателя Конституционного суда А.Гафуров, сотрудники Генеральной прокуратуры, руководство и сотрудники Академии Генеральной прокуратуры.
Выступившие на мероприятии докладчики отметили роль и значение Конституции, принятой на заре независимости нашей страны, в качестве основного условия формирования и развития независимого демократического правового государства. Конституция стала ярким примером процесса обновления, заложившего правовую основу для создания национальной государственности, нового политического и социального строя.
В течение прошедших 28 лет со дня принятия Конституции Республики Узбекистан ее нормы и положения последовательно претворяются в жизнь, обеспечивается гражданское и межнациональное согласие, с каждым годом повышается уровень жизни, достигаются высокие рубежи в социально-экономическом развитии, сферах науки и образования.
Обеспечение верховенства Конституции и законов – строгое и безусловное соответствие Конституции и законам страны принимаемых органами государственной власти и управления актов, действий должностных лиц всех уровней является важнейшим критерием построения в стране правового демократического государства.
В ходе мероприятия также продемонстрирован видеоролик, посвященный годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан, подготовленный Академией.
В завершении участниками подчеркнута необходимость широкого освещения и разъяснения сути конституционных норм в целях повышения правовой грамотности населения и обеспечения прав и свобод граждан.