AQShda prokurorlik faoliyatini tashkil etish va jinoiy odil sudlov sohasida o‘qitish
Magistratura o‘quv dasturi doirasida joriy yilning 17 martidan Bosh prokuratura Akademiyasida magistratura tinglovchilari uchun “AQSH tajribasi misolida prokurorlik faoliyatini tashkil etish va jinoiy odil sudlovning o‘ziga xos xususiyatlari” mavzusida o‘quv moduli yo‘lga qo‘yildi.
Mazkur o‘quv kursi “Mintaqaviy muloqot” XNNT (Sloveniya) va AQSH Davlat departamentining Giyohvandlik vositalari va huquqni qo‘llash bo‘yicha byurosi bilan davom etib kelayotgan o‘zaro hamkorlik doirasida huquq sohasidagi ekspert, AQSH sobiq federal prokurori G.Ueddl
tomonidan masofaviy shaklda olib borilmoqda.
O‘quv kursi dasturi tinglovchilarning qiyosiy tahlil o‘tkazish ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, kurs davomida ishtirokchilar AQSH va O‘zbekiston Respublikasida prokurorlik xizmati faoliyatini tashkil etishga oid axborot-tahliliy hujjatlarni tayyorlaydilar.

Обучение в сфере организации прокурорской деятельности и уголовного правосудия в США
В рамках магистерской программы обучения с 17 марта текущего года в Академии Генеральной прокуратуры запущен учебный модуль на тему: «Особенности организации прокурорской деятельности и уголовного правосудия через призму опыта США» для слушателей магистратуры Академии.
Данный учебный курс проводится в дистанционной форме международным экспертом в области права, бывшим федеральным прокурором США Г.Уэддлом в рамках продолжаемого взаимодействия с МНПО «Региональный диалог» (Словения) и Бюро по наркотикам и правоприменению Госдепартамента США.
Программа курса направлена на развитие навыков сравнительного анализа, в ходе которого участники подготовят аналитико-справочные документы, касающиеся организации деятельности прокурорской службы в США и Республике Узбекистан.