Jurnalistlarga nisbatan sodir etilgan jinoyatlar boʼyicha prokurorlar uchun tavsiyalar
YuNESKOning Oʼzbekistondagi vakolatxonasi tomonidan Xalqaro prokurorlar assotsiatsiyasi hamda Bosh prokuratura Аkademiyasi bilan hamkorlikda prokuratura organlari xodimlari uchun jurnalistlarga nisbatan sodir etilgan jinoyatlar boʼyicha tavsiyalar oʼzbek tilida ishlab chiqildi.
Mazkur nashr huquq sohasidagi xalqaro mutaxassis, muqaddam Kvebek shahri (Kanada) Jinoiy taʼqib boshqarmasi lavozimida ishlagan Sabin Uelle, shuningdek, BMT maxsus maʼruzachilari А.Kallamard va L.Malьdonado hamda Xalqaro prokurorlar assotsiatsiyasi, Xalqaro advokatlar assotsiatsiyasi, Jinoiy odil sudlov va inson huquqlari boʼyicha Sirakuza xalqaro instituti va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari muallifligida tayyorlangan.
Ushbu tavsiyalar prokuratura organlari xodimlari uchun jinoiy odil sudlovning turli bosqichlarida jurnalistlar va boshqa ommaviy axborot vositalari vakillariga nisbatan sodir etilgan jinoyatlar boʼyicha qoʼzgʼatilgan ishlar yuzasidan maslahat yordami koʼrsatishga qaratilgan.
Nashrda mazkur toifadagi jinoyat ishlarini tergov qilish va sudda davlat ayblovini qoʼllab-quvvatlash chogʼida qonun ustuvorligini taʼminlash, xususan, jabrlanuvchi va guvohlar himoyasi uchun alohida sharoitlar yaratish, jurnalistik manbalar muhofazasini taʼminlash, shuningdek, oʼzaro huquqiy yordam koʼrsatish borasida bir qator tavsiyalarni oʼz ichiga olgan.

Руководство для прокуроров по преступлениям против журналистов
Представительством ЮНЕСКО в Узбекистане совместно с Международной ассоциацией прокуроров и Академией Генеральной прокуратуры подготовлено руководство для работников органов прокуратуры по преступлениям против журналистов на узбекском языке.
Авторами данной публикации являются международный эксперт в области права Сабин Уэлле, ранее занимавший должность главного прокурора Управления уголовного преследования города Квебек (Канада), а также специальные докладчики ООН А.Калламард и Л.Мальдонадо, представители Международной ассоциации прокуроров, Международной ассоциации адвокатов, Сиракузского международного института уголовного правосудия и прав человека, и других международных организаций.
Руководство предоставляет консультативную помощь работникам органов прокуратуры на различных этапах уголовного правосудия по делам, совершенным в отношении журналистов и других представителей средств массовой информации.
Издание включает в себя рекомендации по поддержанию верховенства права в процессе расследования уголовных дел и представления государственного обвинения в судах, в частности, по обеспечению особых условий для защиты потерпевших и свидетелей, сохранению журналистских источников, а также оказания взаимной правовой помощи.