Nelson Mandela Xalqaro kuniga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi
Nelson Mandela Xalqaro kunini nishonlash doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi tomonidan BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik boshqarmasi bilan hamkorlikda joriy yilning 13 iyul' kuni “O‘zbekiston Respublikasida jinoyat-ijroiya qonunchiligini takomillashtirish istiqbollari” mavzusida onlayn davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda jinoyat-ijroiya qonunchiligini takomillashtirish sohasida faoliyat olib borayotgan vazirlik va idoralar, ilmiy va ta'lim muassasalarining vakillari hamda AQSh, Yevropa, Qozog‘iston
va Qirg‘iziston Respublikalaridan xalqaro ekspertlar ishtirok etishdi.
Davra suhbati davomida ishtirokchilar “BMTning Mahkumlar bilan munosabatda bo‘lishning minimal standartlari – Nelson Mandela qoidalari”ni tadbiq qilish, jazoni ijro etish tizimini takomillashtirish borasidagi kompleks chora-tadbirlar, jumladan zamonaviy xalqaro standartlar va ilg‘or xorijiy tajribani inobatga olgan holda jinoyat-ijroiya qonunchiligini tubdan takomillashtirish, mahkumlarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarining himoyasini ta'minlash, COVID-19 pandemiyasi davrida mahkumlar bilan munosabatda bo‘lish, probasiya xizmatining tashkiliy-huquqiy asoslari, qayta jinoyat sodir etilishining oldini olish maqsadida mahkumlarni axloqan tuzatish bo‘yicha tarbiyaviy ishlarning samaradorligini oshirish masalalari hamda ushbu sohadagi AQSh, Yevropa va MDH davlatlarining ijobiy tajribasini muhokama qilishdi.

Организован круглый стол, посвященный Международному дню Нельсона Манделы
В преддверии Международного дня Нельсона Манделы Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности 13 июля 2021 года организован онлайн круглый стол на тему «Перспективы развития уголовно-исполнительного законодательства в Республике Узбекистан».
В мероприятии приняли участие представители министерств
и ведомств, образовательных учреждений Республики Узбекистан, зарубежные эксперты и специалисты из США, Европы, Казахстана
и Кыргызской Республики в области уголовно-исполнительного законодательства.
В ходе круглого стола участники обсудили вопросы применения Минимальных стандартных правил ООН в отношении обращения
с заключенными - «Правила Нельсона Манделы», реализации комплексных мер по совершенствованию системы исполнения наказания, в частности совершенствования уголовно-исполнительного законодательства с учетом современных международных стандартов и передового зарубежного опыта, обеспечения защиты прав, свобод и законных интересов осужденных, обращения с заключёнными в условиях пандемии COVID-19, организационно-правовые основы службы пробации, повышения эффективности воспитательной работы по их исправлению в целях предупреждения рецидивности преступлений, а также опыт США, Европы
и стран СНГ в этой области.
Участники круглого стола отметили необходимость продолжения реформ по совершенствованию системы исполнения наказания в стране для максимального обеспечения защиты прав, свобод и законных интересов осужденных.