Ўзбекистон Республикасининг жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш миллий тизимини ўзаро баҳолашнинг иккинчи босқичига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 15 сентябрь куни Академия томонидан Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан ҳамкорликда “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга карши курашишнинг долзарб масалалари” мавзусида видеоконференцалоқа режимида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда халқаро экспертлар В.Нечаев ва С.Расулов, 100дан ортиқ ҳуқуқни муҳофаза қилувчи, мувофиқлаштирувчи ва лицензияловчи органларининг ходимлари, хусусий сектор вакиллари ҳамда Академиянинг профессор-ўқитувчилари ва тингловчилари иштирок этишди.
Учрашув давомида жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишда хавфларни соҳавий баҳолаш доирасида маълумотларни йиғиш ва таҳлил қилиш тартиб-таомиллари, хавфларни миллий даражада баҳолаш учун давлат органлари, хусусий сектор ва молиявий разведка бўлинмалари ўртасида маълумотлар алмашинуви, Ўзбекистон Республикасида Хавфларни миллий даражада баҳолашни ўтказиш услубиятининг хусусиятлари ва талаблари, халқаро эксперт-баҳоловчилар гуруҳи билан учрашув ва музокаралар олиб бориш бўйича вужудга келиши мумкин бўлган сценарийлар кўриб чиқилди.

Обсуждены вопросы подготовки к второму раунду взаимных оценок национальной системы Республики Узбекистан по ПОД/ФТ
15 сентября текущего года Академией совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями проведен круглый стол в режиме видеоконференцсвязи на тему: «Актуальные вопросы противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма».
В мероприятии приняли участие международные эксперты В.Нечаев и С.Расулов, более 100 сотрудников правоохранительных, координирующих и лицензирующих органов, представители частного сектора, а также профессорско-преподавательский состав и слушатели Академии.
В ходе мероприятия были рассмотрены процедуры сбора и анализа информации в рамках секторальных оценок рисков ОД/ФТ, а также проведен обмен информацией между государственными органами, частным сектором и подразделением финансовой разведки для оценки рисков ОД/ФТ на национальном уровне, разъяснены особенности и требования Методологии по проведению оценки рисков ОД/ФТ на национальном уровне в Республике Узбекистан, обсуждены возможные сценарии встреч и переговоров с группой международных экспертов-оценщиков.