Рига олий ҳуқуқ мактабининг таълим дастурида иштирок этилди
Хорижий ўқув ва илмий-тадқиқот муассасалари билан академик мобиллик дастурларини кенгайтириш доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси докторанти Б.Кадирова май-июнь  ойларида Рига олий ҳуқуқ мактабининг Марказий Осиё давлатлари учун мўлжалланган Европа ҳуқуқи, иқтисодиёти ва сиёсатини ўрганиш бўйича дастурида иштирок этди.
Ушбу дастурнинг мақсади давлат хизмати, нодавлат ташкилотлар вакиллари, олимлар ҳамда тадқиқотчилар учун Европа ҳуқуқи, иқтисодиёти ва сиёсати борасида илғор халқаро академик таълим беришга қаратилган.
Дастурда рақамлаштириш ва электрон бошқарув, қонун лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва қонун устуворлигини таъминлаш, иқтисодий ривожланиш ва халқаро савдо, Европа Иттифоқининг институционал асослари, давлат сектори учун лойиҳаларни бошқариш ва асосий ҳуқуқлар (инсон ҳуқуқлари) каби 6 та ўқув модули доирасида машғулотлар ташкил этилди.
Ҳар бир модуль якуни бўйича иштирокчиларнинг ўзлаштирган билим ва малакалари ҳамда профессор-ўқитувчиларнинг фаолияти баҳоланди.
Таълим дастури доирасида Бельгияга сафар ташкил этилиб, Европа ташқи алоқалар хизмати, Европа парламенти, Европа комиссияси ҳамда Европа иқтисодиёти ва ижтимоий қўмиталари вакиллари билан учрашувлар ташкил этилди.
Дастур якуни бўйича тингловчиларга Рига олий ҳуқуқ мактаби магистратураси талабаси бўлиш имтиёзини берадиган махсус сертификатлар топширилди.

Участие в образовательной программе Рижской высшей школы права
В рамках развития академической мобильности с зарубежными научно-образовательными учреждениями докторант Академии Генеральной прокуратуры Б.Кадирова в мае-июне 2022 года прошла обучение в рамках Интенсивной программы по Европейскому праву и экономике в Рижской высшей школе права, предназначенной для стран Центральной Азии.
Целью данной программы является предоставление передового международного академического образования в области европейского права, экономики и политики для представителей государственной службы, неправительственных организаций, ученых и исследователей.
Программа включает обучение по 6 учебным модулям: цифровизация и электронное управление, разработка законопроектов и обеспечение верховенства права, экономическое развитие и международная торговля, институциональные основы Европейского союза, управление проектами для государственного сектора и основные права (права человека).
В конце каждого модуля оценивались знания и навыки, полученные участниками, а также деятельность преподавателей.
В рамках Программы осуществлен визит в Бельгию, в ходе которого проведены встречи с представителями Европейской службы внешних связей, Европейского парламента, Европейской комиссии, а также Европейского экономического и социального комитета.
По итогам обучения докторанту вручен специальный сертификат, предоставляющий льготу при поступлении в магистратуру Рижской Высшей школы права.