Бош прокуратура Академияси ҳузуридаги Илмий кенгашнинг навбатдаги йиғилишида Академия мустақил изланувчиси О.С.Султоновнниг “12.00.07 – Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура” ихтисослиги бўйича “Дастлабки тергов органларининг профилактик фаолиятини такомиллаштириш”  мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун тайёрлаган диссертациясининг ҳимояси бўлиб ўтди.
Мазкур тадқиқот доирасида дастлабки тергов органлари профилактик фаолиятининг моҳияти ва ижтимоий зарурияти, профилактик фаолиятни амалга оширилиши бўйича халқаро стандартлар, дастлабки тергов органларининг профилактик фаолиятини амалга ошириш шакллари ва услублари, процессуал ва криминалистик жиҳатлари ўрганилган.
Диссертацияда хорижий давлатларнинг илғор тажрибаси асосида дастлабки тергов органлари ҳамда миллий қонунчиликни такомиллаштириш бўйича таклифлар илгари сурилган.
Академия жамоаси Ойбек Султоновни диссертацияни муваффақиятли ҳимоя қилганлиги билан табриклайди ва келгусидаги илмий ва касбий фаолиятида улкан зафарлар тилайди!

В ходе очередного заседания Научного совета Академии Генеральной прокуратуры состоялась защита диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам самостоятельного соискателя Академии О.С.Султонова на тему: «Совершенствование профилактической деятельности органов предварительного следствия» по специальности «12.00.07 – Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура».
В рамках исследования изучены вопросы характер и общественная необходимость профилактической деятельности органов предварительного следствия, международные стандарты осуществления профилактической деятельности, формы и методы осуществления профилактической деятельности органов предварительного следствия, процессуальные и криминалистические аспекты.
На основе передового зарубежного опыта разработаны предложения по совершенствованию органов предварительного следствия и национального законодательства.
Коллектив Академии поздравляет Ойбека Султонова с успешной защитой диссертации и желает дальнейших успехов в научной и профессиональной деятельности!