Академия фаолиятига хорижий эксперт жалб қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 ноябрдаги “Жиноятларни тергов қилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий этиш тўғрисида”ги ПФ–257-сонли Фармонига асосан ўқув жараёнига хорижий мамлакатлар етакчи олий таълим ва илмий-тадқиқот ташкилотларининг малакали мутахассисларини жалб қилиш Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академия фаолиятининг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади.
Академия ва “Минтақавий мулоқот” ХННТнинг Ўзбекистондаги филиали АҚШ Давлат департаменти кўмагида “Жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича мураббийлик ва ўқитиш” дастурини ҳамкорликда амалга оширмоқда.
Дастур  Академия майдонида жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши кураш фаолияти билан шуғулланувчи ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари учун махсус ўқув дастурларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш орқали Ўзбекистоннинг жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши кураш фаолияти соҳасида институционал, норматив-ҳуқуқий ва инсон салоҳиятини мустаҳкамлашга йўналтирилган.
Дастур норматив-ҳуқуқий база ва идоралараро ҳамкорликни илғор халқаро тажрибага мувофиқ такомиллаштириш бўйича экспертларни жалб қилишни назарда тутади.
Дастур доирасида жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши кураш бўйича AҚШ Гиёҳвандликка қарши кураш бошқармасининг Молиявий тергов бўлимида иш тажрибасига эга, шунингдек, Саудия Aрабистони Гиёҳванд моддаларга қарши кураш бош бошқармасининг жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашда салоҳиятини ошириш бўйича ўқув дастурида доирасида мураббий сифатида фаолият кўрсатган эксперт Ричард Джозеф Джойс (АҚШ) Академияга узоқ муддатли ўқитувчи-тренер сифатида жалб қилинди.
Мазкур дастур Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 28 июндаги ПФ–6252-сон Фармони билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасининг жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш миллий тизимини ривожлантириш стратегиясида назарда тутилган вазифаларни амалга оширишга қаратилган.

Привлечение в Академию зарубежного эксперта на долгосрочной основе
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года №УП–257 «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» одним из основных направлений Правоохранительной академии является привлечение к учебному процессу квалифицированных специалистов ведущих высших образовательных и научно-исследовательских учреждений зарубежных стран.
В этой связи, Академия совместно с филиалом МНПО «Региональный диалог» в Узбекистане при поддержке Государственного департамента США начала реализацию программы «Наставничество и обучение по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности и финансирования терроризма».
Программа нацелена на укрепление человеческого, институционального и нормативно-правового потенциала Узбекистана в сфере противодействия отмыванию денег и финансированию терроризма (ПОД/ФТ) путем разработки и внедрения специализированных учебных модулей для сотрудников органов, вовлеченных в деятельность по ПОД/ФТ и повышения их квалификации на площадке Академии.
Программой предусмотрено экспертное сопровождение по совершенствованию нормативно-правовой базы и межведомственного сотрудничества в соответствии с передовым зарубежным опытом.
В рамках программы в Академию на долгосрочной основе привлечен эксперт в сфере ПОД/ФТ Ричард Джозеф Джойс (США), имеющий большой практический опыт работы в подразделении финансовых расследований Управления по борьбе с наркотиками США, а также в качестве наставника учебной программы по наращиванию потенциала кадров Генерального директората Саудовской Аравии по борьбе с наркотиками в борьбе отмыванием преступных доходов.
Данная программа способствует успешной реализации задач, предусмотренных Стратегией развития национальной системы Республики Узбекистан по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 28 июня 2021 г. №УП–6252.