“Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” ўқув курси Бухорода
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурига асосан “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусидаги ўқув курси Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ўтказилмоқда. Унда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Ички ишлар вазирлиги Академияси ва Малака ошириш институти раҳбарияти, профессор-ўқитувчилари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ички ишлар органлари ходимлари иштирок этмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этилган ушбу ўқув курси Бухоро вилоятида бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг ўринбосари, ю.ф.д., проф. М.Мамасиддиқов “Қийноққа солиш билан боғлиқ қилмишлар содир этилишини олдини олишга оид қонунчиликнинг ривожланиши” мавзусида маъруза қилди.
Қийноқлар – инсониятга қарши жиноятдир. Бу борада қабул қилинган барча ҳужжатларда қийноқлар қатъиян тақиқланади ҳамда қийноққа солиш ҳолатини оқлашга ҳеч қачон ва ҳеч қандай асосда йўл қўйилмайди.

Учебный курс «Противодействие пыткам: международная практика и национальный опыт» в Бухаре
В соответствии с Национальной программой образования в области прав человека в Республике Узбекистан, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2023 года, по инициативе Национального центра Республики Узбекистан по правам человека совместно с Генеральной прокуратурой и Министерством внутренних дел проводится учебный курс на тему: «Противодействие пыткам: международная практика и национальный опыт». Участие принимают руководство и профессорско-преподавательский состав Правоохранительной академии, Академии и Института повышения квалификации МВД, а также сотрудники органов внутренних дел Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Данный учебный курс организован в Бухарской области в сотрудничестве Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Генеральной прокуратуры и Министерства внутренних дел.
Заместитель начальника Правоохранительной академии Республики Узбекистан, д.ю.н., проф. М.Мамасиддиков провел лекцию на тему: «Совершенствование законодательства в области предупреждения совершения деяний, связанных пытками».
Пытки –  это преступление против человечества. Все документы, принятые в данной области, строго запрещают применение пыток и закрепляют запрет для оправдания любых проявлений пыток.