“Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” ўқув курси Бухорода
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурига асосан “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусидаги ўқув курси Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ўтказилмоқда. Унда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Ички ишлар вазирлиги Академияси ва Малака ошириш институти раҳбарияти, профессор-ўқитувчилари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ички ишлар органлари ходимлари иштирок этмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этилган ушбу ўқув курси Бухоро вилоятида бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг ўринбосари, ю.ф.д., проф. М.Мамасиддиқов “Қийноққа солиш билан боғлиқ қилмишлар содир этилишини олдини олишга оид қонунчиликнинг ривожланиши” мавзусида маъруза қилди.
Қийноқлар – инсониятга қарши жиноятдир. Бу борада қабул қилинган барча ҳужжатларда қийноқлар қатъиян тақиқланади ҳамда қийноққа солиш ҳолатини оқлашга ҳеч қачон ва ҳеч қандай асосда йўл қўйилмайди.

Training course "Combating torture: international practice and national experience" in Bukhara
Based on the National Education Program in the field of Human Rights in the Republic of Uzbekistan, approved by the decision of the President of the Republic of Uzbekistan on February 7, 2023, the training course on the topic "Combating torture: international practice and national experience" was organized by the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights and the General Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan and Internal Affairs. is being held in cooperation with the Ministry. The leadership, professors, and teachers of the Academy of Law Enforcement, the Academy of the Ministry of Internal Affairs and the Institute of Higher Education, the employees of the internal affairs bodies of the Republic of Karakalpakstan, regions, and the city of Tashkent are participating in it.
This training course organized by the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights, the General Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan, and the Ministry of Internal Affairs was held in Bukhara region.
Deputy head of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, prof. M. Mamasiddikov made a speech on the topic "Development of legislation on the prevention of acts related to torture".
Torture is a crime against humanity. In all the documents adopted in this regard, torture is strictly prohibited and torture is never justified under any circumstances.