Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида туман (шаҳар) прокурорларининг ва уларга тенглаштирилган прокурорларнинг  ёрдамчилари учун “Жиноий суд ишларини юритишда прокурор ваколатини таъминлаш самарадорлигини ошириш” мавзусида ташкиллаштирилган малака ошириш курси якунланди.
Мазкур малака ошириш курси аралаш таълим шаклида ташкил этилган бўлиб, масофавий таълим ва аудитория машғулотлари тарзида замонавий педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини қўллаган ҳолда ўтказилди.
Ўқув дастури Академия профессор-ўқитувчилари томонидан прокурорлик амалиётидаги долзарб масалалардан келиб чиққан ҳолда мавзу доирасидаги тақдимот материаллари, амалий мисоллар, тест ва казуслар ҳамда мультимедиа ўқув материаллари асосида ишлаб чиқилган ўқув машғулотлари асосида шакллантирилиб, бунда тингловчилар суд ишларини юритишда прокурор ваколатини таъминлаш фаолиятини тўғри ташкил этиш, иш юритишнинг ҳуқуқий асосларини ўрганиш, уларни қўллаш ва  прокурор томонидан тайёрланадиган процессуал ҳужжатларни асослантириш ҳақидаги билим ва кўникмаларга эга бўлишларига қаратилди.
Малака ошириш курси доирасидаги ўқув машғулотларида мамлакатда амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари мазмун-моҳияти, қонунчиликка киритилган янгиликлар ҳамда ягона суд амалиётини шакллантириш масалаларига алоҳида аҳамият берилди.
Малака ошириш курсининг Академияда ўтказилган якуний босқичида  тингловчиларнинг масофадан ўзлаштирган билим ва кўникмалари бевосита аудитория машғулотлари жараёнида тренинг ҳамда ўқитишнинг интерфаол услубларидан фойдаланган ҳолда, муаммоли-вазиятли ҳолатларни таҳлил қилиш ва казуслар ечимини топиш воситасида мустаҳкамланди.
Малака ошириш курси якуни бўйича тингловчиларнинг курс дастурини ўзлаштириш даражаси баҳоланиб, сертификатлар топширилди.

The skills development course has been completed at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan for the assistants of district (city) prosecutors and their affiliates to enhance the effectiveness of "Ensuring the Prosecutor's Authority in Conducting Judicial Proceedings in Criminal Cases".
This skills development course was organized in a blended learning format, utilizing modern pedagogical and information-communication technologies during distance learning and classroom activities.
The curriculum was developed by the professors and instructors of the Academy, taking into account relevant issues arising from prosecutorial practice. The learning materials, practical examples, tests, and cases, as well as multimedia learning materials, were prepared based on interactive learning activities aimed at ensuring the correct organization of the prosecutor's authority in conducting judicial proceedings, understanding the legal basis of judicial proceedings, their application, and the preparation of procedural documents prepared by the prosecutor.
The training activities during the skills development course focused on the content and significance of ongoing judicial and legal reforms in the country, as well as specific issues related to improving the practice of the sole judiciary.
The final stage of the skills development course at the Academy involved strengthening the knowledge and skills of participants through training and teaching methods in an immediate classroom setting, analyzing complex situations, and finding solutions to cases.
Participants' progress in adapting to the course program was assessed, and certificates were awarded upon completion of the skills development course.