Қийноққа солишга қарши курашиш бўйича ўқув курси
Андижон ва Наманган вилоятларида “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусидаги ўқув курси бўлиб ўтди. Машғулотлар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этилди.
Машғулотлар аввалида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик А.Саидов онлайн видеомурожаат йўллаб, ўқув курсидан кўзланган устувор мақсад ва вазифаларига тўхталди.
Ўқув курси дастури доирасида бир қатор долзарб мавзуларда маъруза ва амалий машғулотлар ўтказиш назарда тутилган. Хусусан, “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартлар, асосий тамойиллар”, “Мигрантлар ва апатридларга нисбатан қийноққа қарши курашишнинг хориж тажрибаси”, “Нельсон Мандела қоидаларининг мазмун-моҳияти”, “Қийноқ ҳамда муомала ва жазолашнинг қаттиқ, шафқатсиз, инсонийликка зид ёки қадр-қимматни камситувчи турларига қарши конвенциянинг мазмун-моҳияти”, “Қийноққа қарши конвенцияга оид Факультатив протокол”, Қийноқларнинг олдини олишга оид миллий превентив механизмлар: халқаро тажриба ва миллий амалиёт”, “Ушлаб туриш, қамоққа олишга оид халқаро стандартлар, маҳбуслар ҳуқуқларини таъминлаш кафолатлари” мавзуларидаги машғулотлар ўрин олган.
Ўқув курсида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Давлат ва ҳуқуқ институти, Ички ишлар вазирлигининг Академияси ва Малака ошириш институти раҳбарияти ҳамда профессор-ўқитувчилари ўз маърузалари билан иштирок этдилар.
Машғулотларда вилоят прокуратураларидан 20 нафар ва ички ишлар органларидан 100 нафар ходим тингловчилар қатнашдилар.

Anti-Torture Training Course
A training course on "Combating torture: international practice and national experience" was held in Andijan and Namangan regions. The training was organized on the initiative of the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights in cooperation with the General Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Internal Affairs.
Before the session, the first deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the director of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, Academician A. Saidov sent an online video message and spoke about the priority goals and objectives of the training course.
Lectures and practical exercises on several current topics are provided within the framework of the educational course program. In particular, "International standards and basic principles in the field of human rights", "Foreign experience of combating torture against migrants and stateless persons", "The essence of the Nelson Mandela Rules", "Torture and treatment and punishment that are harsh, cruel, inhumane or degrading" The content of the Convention Against Discrimination", "Optional Protocol to the Convention Against Torture", National Preventive Mechanisms for the Prevention of Torture: International Experience and National Practice", "International Standards for Arrest, Detention, Guarantees of Prisoners' Rights" took place.
The management and professors of the Academy of Law Enforcement, Institute of State and Law, Academy of the Ministry of Internal Affairs, and Professional Development Institute participated in the training course with their lectures.
20 employees from regional prosecutor's offices and 100 employees from internal affairs bodies participated in the training.