Қийноққа солишга қарши курашиш бўйича ўқув курси
Андижон ва Наманган вилоятларида “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусидаги ўқув курси бўлиб ўтди. Машғулотлар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этилди.
Машғулотлар аввалида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик А.Саидов онлайн видеомурожаат йўллаб, ўқув курсидан кўзланган устувор мақсад ва вазифаларига тўхталди.
Ўқув курси дастури доирасида бир қатор долзарб мавзуларда маъруза ва амалий машғулотлар ўтказиш назарда тутилган. Хусусан, “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартлар, асосий тамойиллар”, “Мигрантлар ва апатридларга нисбатан қийноққа қарши курашишнинг хориж тажрибаси”, “Нельсон Мандела қоидаларининг мазмун-моҳияти”, “Қийноқ ҳамда муомала ва жазолашнинг қаттиқ, шафқатсиз, инсонийликка зид ёки қадр-қимматни камситувчи турларига қарши конвенциянинг мазмун-моҳияти”, “Қийноққа қарши конвенцияга оид Факультатив протокол”, Қийноқларнинг олдини олишга оид миллий превентив механизмлар: халқаро тажриба ва миллий амалиёт”, “Ушлаб туриш, қамоққа олишга оид халқаро стандартлар, маҳбуслар ҳуқуқларини таъминлаш кафолатлари” мавзуларидаги машғулотлар ўрин олган.
Ўқув курсида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Давлат ва ҳуқуқ институти, Ички ишлар вазирлигининг Академияси ва Малака ошириш институти раҳбарияти ҳамда профессор-ўқитувчилари ўз маърузалари билан иштирок этдилар.
Машғулотларда вилоят прокуратураларидан 20 нафар ва ички ишлар органларидан 100 нафар ходим тингловчилар қатнашдилар.

Учебный курс по противодействию пыткам
В Андижанской и Наманганской областях проведен учебный курс на тему: «Противодействие пыткам: международная практика и национальный опыт», организованный по инициативе Национального центра Республики Узбекистан по правам человека совместно с Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан и Министерством внутренних дел.
Запуск курса начался с онлайн-видеообращения Первого заместителя спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академика А.Саидова, в котором отмечены приоритетные цели и задачи данного учебного курса.
В рамках программы учебного курса предусмотрены лекции и практические занятия по ряду актуальных тем, в том числе: «Международные стандарты в области прав человека, основные принципы», «Зарубежный опыт противодействия пыткам в отношении мигрантов и лиц без гражданства», «Сущность правил Нельсона Манделы», «Суть и значение Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания», «Факультативный протокол к Конвенции против пыток», «Национальные превентивные механизмы по предупреждению пыток: международный опыт и национальная практика», «Международные стандарты задержания, содержания под стражей, гарантии прав заключенных».
С лекциями по указанным темам выступили руководство и сотрудники Правоохранительной академии, Института государства и права, Академии и Института повышения квалификации МВД.
Слушателями курсов стали более 20 сотрудников органов прокуратуры и 100 сотрудников органов внутренних дел Андижанской и Наманганской областей.