Магистратура тингловчилари учун якуний давлат аттестация ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Прокурорлик фаолияти”, “Тергов фаолияти”, “Коррупцияга қарши кураш”, “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” мутахассисликлари магистрантлари учун якуний давлат аттестацияси ўтказилди.
Якуний давлат аттестацияси магистратура таълим дастурининг мажбурий қисми ҳисобланиб, бунда тингловчилар томонидан тайёрланган магистрлик  диссертациялари ҳимояси назарда тутилади.
Жорий йилнинг 24-27 июль кунлари ўтказилган Якуний давлат аттестациясига Ўзбекистон Республикасининг Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори ўринбосари¸ ю.ф.д. профессор У.Тухташева раислик этди, шунингдек комиссияга Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари, Бош прокуратуранинг тажрибали амалиётчи ходимлари, Академия ва бошқа ҳамкор олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари жалб этилди.
Тингловчилар ўқув йили давомида ўзлаштирган билимлари ҳамда амалиёт жараёнида ҳуқуқни қўллаш амалиётидаги муаммоли вазиятлар асосида тайёрлаган магистрлик диссертацияларини ҳимоя қилиш жараёнида соҳа мутахассислари томонидан берилган саволларга чуқур таҳлилларга асосланган жавоб бердилар.

Проведена итоговая государственная аттестация слушателей магистратуры
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан прошла итоговая государственная аттестация магистрантов по направлениям «Прокурорская деятельность», «Следственная деятельность», «Противодействие коррупции», «Международное право прав человека».
Итоговая государственная аттестация является обязательной частью образовательной программы магистратуры. Данный этап подразумевает защиту слушателями магистратуры подготовленной диссертационной работы.
Аттестация была организована 24-27 июля текущего года в составе председателя Государственной аттестационной комиссии заместителя директора Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан У. Тухташевой, заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека М.Тиллабаева, а также с участием опытных специалистов и практиков Генеральной прокуратуры, профессорско-преподавательского состава Академии и других вузов-партнеров.
В ходе аттестации слушатели дали четкие и развернутые ответы на вопросы, основанные на междисциплинарном (общепрофессиональном и специальном) подходе, состоящие из ситуационных вопросов, которые были непосредственно связанны с практикой и теорией профильных предметов, изученных ими в ходе обучения в течение академического года.