Ўзбекистон ва Қатар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг малакасини ошириш борасида тажриба алмашиниш
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси раҳбарияти Бош прокурор бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси таркибида Қатар давлатига ташрифни амалга оширмоқда. Ташриф доирасида  2024 йил 23 январь куни Қатар Адлия вазирлиги ҳузуридаги Ҳуқуқий ва суд тадқиқотлари марказида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Қатарнинг Ҳуқуқий ва суд тадқиқотлари маркази директори доктор Салех Али Ал-Фадала (Dr. Saleh Ali Al-Fadala) Ўзбекистон делегацияси аъзоларини Марказ томонидан юридик кадарларни, шунингдек суд тизими ва прокуратура органлари ходимларини тайёрлаш ва малакасини ошириш фаолияти билан таништирди.
Академия бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.В.Коленко қатарлик ҳамкасбларга ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишнинг сифат жиҳатдан янги тизимини жорий этиш жараёнлари, бунда таълим, илм-фан ва амалиётнинг уйғунлигини таъминлаш масалалари ҳақида батафсил маълумот берди.
Учрашув якунида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси билан Ҳуқуқий ва суд тадқиқотлари маркази ўртасида соҳа ходимларини тайёрлаш ва малакасини ошириш ҳамда юриспруденция ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб масалаларига оид қўшма илмий тадқиқотларни ўтказиш бўйича яқиндан ҳамкорлик ўрнатиш юзасидан чора-тадбирларни ишлаб чиқишга келишиб олинди.

Обмен опытом в сфере повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов Узбекистана и Катара
Руководство Правоохранительной академии в составе делегации Республики Узбекистан во главе с Генеральным прокурором пребывает с визитом в Государстве Катар.
В рамках визита 23 января 2024 года представители делегации посетили Центр правовых и судебных исследований при Министерстве юстиции Катара.
На встрече директор Катарского Центра правовых и судебных исследований доктор Салех Али Аль-Фадала (Dr. Saleh Ali Al-Fadala) ознакомил членов узбекской делегации с деятельностью Центра по подготовке и повышению квалификации юридических кадров, а также сотрудников судебной системы и органов прокуратуры.
Первый заместитель начальника Академии Е.В.Коленко проинформировал катарских коллег о процессах внедрения качественно новой системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов на основе тесной взаимосвязи образования, науки и практики.
По итогам встречи сторонами принято решение о разработке и реализации мер по установлению тесного сотрудничества между Правоохранительной академией и Центром правовых и судебных исследований в сфере подготовки и повышения квалификации сотрудников сферы, а также проведении совместных научных исследований по актуальным вопросам юриспруденции и правоприменительной практики.