Гиёҳванд моддалар ноқонуний айланмасинининг олдини олиш ва ноқонуний молиявий оқимлар ҳажмини аниқлаш масалалари бўйича учрашув
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик билан боғлиқ трансмиллий таҳдидларни ўрганиш ва тадқиқот қилиш бўйича БМТ ГЖБ ахборот маркази Раҳбари Саломе Флорес Сьерра Франзони ҳамда БМТ ГЖБ Осиё ва Тинч океани минтақасида жиноятчилик ва одил судлов статистикаcи бўйича мукаммаллик маркази методология ходими Давид Ричард Раваух билан гибрид тарзида учрашув ўтказилди.
Учрашувда Академиянинг раҳбарияти ва ходимлари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари, Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизими вакиллари иштирок этишди.
Тадбир давомида Ўзбекистон Республикаси вакиллари Осиё–Тинч океани минтақаси ва Лотин Америкаси мамлакатларининг гиёҳванд моддалар савдосидан келиб чиқадиган ноқонуний молиявий оқимлар хажмини ўлчаш бўйича тажрибаси билан танишдилар.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистонда гиёҳванд моддалар ноқонуний айланмасининг олдини олиш ва унга қарши курашиш соҳасида қўшма тадқиқотлар ўтказиш, мазкур соҳадаги молиявий оқимларни аниқлаш ва тегишли чоралар кўриш борасида ҳамкорлик қилиш юзасидан келишиб олинди.

Встреча по вопросам измерения незаконных финансовых потоков в рамках противодействия незаконному оборота наркотиков
В Правоохранительной академии состоялась встреча в гибридном формате с руководителем Информационного центра по изучению транснациональных угроз, связанных с наркотиками и преступностью УНП ООН Саломе Флорес Сьерра Франзони и представителем Центра передового опыта УНП ООН по статистике преступности и уголовного правосудия в Азиатско-Тихоокеанском регионе Дэвидом Раво.
С узбекской стороны на встрече приняли участие руководство и сотрудники Академии, представители системы Министерства здравоохранения и правоохранительных органов страны.
В ходе мероприятия представители Республики Узбекистан были ознакомлены с опытом стран Азиатско–Тихоокеанского региона и Латинской Америки по измерению незаконных финансовых потоков от наркооборота.
По итогам встречи стороны выразили готовность в проведении совместных исследований в области предупреждения незаконного оборота наркотиков и борьбы с данной деятельностью в Узбекистане, путем измерения финансовых потоков в указанной сфере и принятия соответствующих мер.