Халқаро хотин-қизлар кунига бағишланган маданий-маърифий тадбир бўлиб ўтди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Қадриятлар уйғунлиги ва мутаносиблиги замонавий аёл тимсолида” мавзусида маданий-маърифий тадбир ташкил этилди.
Мазкур тадбирни ўтказишдан мақсад аёлни эъзозлаш, унга эҳтиром кўрсатиш ўзбек халқига хос олижаноб хусусиятлардан бири эканлиги, хотин-қизларнинг жамиятдаги ўрни ва мавқеини мустаҳкамлаш борасида давлат аҳамиятига молик ишлар амалга оширилаётганлигини кенг тарғиб қилишдан иборат. Зеро, жамиятда сиёсий, ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлиги ва тараққиёти аёлларга, ёшларга, оилага бўлган муносабат ва эътибор билан боғлиқлиги муҳим аҳамият касб этади.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ҳузуридаги Оила ва гендер илмий-тадқиқот институти директори ўринбосари, Республика “Оқила аёллар” ҳаракати етакчиси, педагогика фанлари доктори, профессор О.Мусурмонова томонидан аёл ва унинг ўрни ва мавқеига оид маъруза тақдим этилди.
Шунингдек, тадбирда Ўзбекистон Миллий университетининг Оила ва хотин-қизлар масалалари бўйича ректор маслаҳатчиси, илмий кенгаш раиси, доцент Р.Рустамова, Республика маънавият ва маърифат маркази ҳузуридаги Ижтимоий-маънавий тадқиқотлар институти катта илмий ходими, фалсафа доктори (PhD), Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси аъзоси Ш.Ахророва ўзларининг маърузалари билан иштирок этишди.
Анжуманда хотин-қизларни ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар жараёнида фаоллигини ошириш, юксак маънавий фазилатларини мужассамлаштириш, миллий тафаккурни шакллантириш ҳамда  ёшларни маданий, тарихий анъаналаримизга ҳурмат, Ватанга муҳаббат, истиқлол ғояларига садоқат руҳида тарбиялаш, қизларни оилавий турмушга тайёрлаш, тадбиркорлик ва касб-ҳунарга ўргатиш бугунги куннинг долзарб масалаларига айланганлиги қайд этилди.
Конференция якунида жамиятда хотин-қизларнинг ҳар томонлама фаоллигини оширишга доир тавсиялар ишлаб чиқилди.

Духовно-просветительское мероприятие, посвященное Международному женскому дню
Правоохранительной академией Республики Узбекистан организовано Духовно-просветительское мероприятие, посвященное Международному женскому дню.
Мероприятие организовано в целях разъяснения сути и содержания проводимой работы по укреплению места и статуса женщины в обществе, обсуждения вопросов обеспечения гендерного равенства в различных сферах жизни. Ведь стабильность и развитие политической, социально-духовной среды в обществе связаны с отношением и вниманием к женщинам, молодежи, семье.
В рамках конференции заместитель директора Научно-исследовательского института «Семья и гендер» при «Комитете семьи и женщин» Республики Узбекистан лидер республиканского движения «Оқила аёллар», доктор педагогических наук, профессор О.Мусурмонова выступила с докладом, в котором затронула вопросы участия женщины в формировании духовных и моральных ценностей, воспитании гармонично развитого поколения.
Также на мероприятии выступили советник ректора по делам семьи и женщин Национального университета Узбекистана, председатель ученого совета, доцент Р.Рустамова, старший научный сотрудник Института социально-духовных исследований при Республиканском центре духовности и просветительства, член Союза писателей Узбекистана Ш.Ахророва.
В ходе конференции отмечена важность повышения активности женщин в процессах социально-экономических преобразований, воплощения их высоких духовных качеств, формирования национального мировоззрения и воспитание молодежи в духе уважения к нашим культурно-историческим традициям, любви к Родине, верности идеалам независимости, подготовке девушек к семейной жизни, предпринимательству и профессиональному обучению.