Кибержиноятларни жиноий таъқиб қилиш масалаларига бағишланган тренинг
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Ички ишлар органлари терговчилари учун “Кибержиноятларни жиноий таъқиб қилиш ва ўзаро ҳуқуқий ёрдам” мавзусида тренинг ташкил этилди.
Тренинг Буюк Британия Қироллик прокуратураси Терроризмга қарши курашиш бошқармаси Кибертерроризм билан боғлиқ жиноятларини тергов қилиш бўлими собиқ бошлиғи М.Кэррол иштирокида ўтказилди.
Тренинг дастури кибержиноятлар билан боғлиқ далилларнинг турлари, кибержиноятларнинг табиати билан боғлиқ жиҳатлар, халқаро суд жараёнларининг аҳамияти, халқаро тергов ва прокуратура стратегияси, бошқа юрисдикциялардан далилларни олиш, ўзаро ҳуқуқий ёрдам сўрови, терроризмнинг типологияси, террористик ҳаракатларни содир этишда интернет тармоғининг ўрни каби назарий ва амалий жиҳатларни қамраб олди.
Мазкур тренинг тергов соҳаси ходимларининг замонавий хавф-хатар ва чақириқларга оид билим ва малакаларини мустаҳкамлашга, уларни бартараф этиш борасида касбий компетенцияларини такомиллаштиришга хизмат қилади.

Cybercrime Prosecution Training
The Law Enforcement of the Republic of Uzbekistan conducted training sessions for investigators from the General Prosecutor's Office, the State Security Service, and internal affairs authorities. The focus of the training was on the prosecution of cybercrime and the importance of mutual legal aid.
The training session was conducted with the involvement of M. Carroll, the former director of the Department of Cyber Terrorism Investigation at the Anti-Terrorism Department of the Crown Prosecution Service of Great Britain.
The training program encompasses both theoretical and practical components, including the various types of evidence associated with cybercrimes, the nature of cybercrimes, the significance of international legal proceedings, strategies for international investigation and prosecution, the acquisition of evidence from different jurisdictions, requests for mutual legal assistance, the typology of terrorism, and the role of the Internet in facilitating terrorist activities.
This program aims to enhance employees' understanding and proficiency in addressing contemporary risks and problems, hence enhancing their professional competencies in their respective roles.