Академия жамоасининг халқаро танловнинг саралаш босқичидаги ғалабаси
Халқаро гуманитар ҳуқуқ бўйича Ф.Ф. Мартенс номидаги ХХV юбилей танловининг саралаш босқичи натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг “Феникс” жамоаси грант асосида танловнинг якуний босқичида иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритди.
Ф.Ф. Мартенс номидаги танлов – Халқаро қизил хоч қўмитаси (ХҚХҚ) томонидан талабалар учун ташкил этилган халқаро гуманитар ҳуқуқ  (ХГҲ) бўйича танловдир.
Бу йилги танловда иштирок этиш учун Россия, Арманистон, Озарбайжон, Белоруссия, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистондан 50 дан ортиқ ариза топширилган. Тадбир жорий йилнинг 22-26 апрель кунлари Москва шаҳрида бўлиб ўтади.
Мазкур танлов талабаларда ролли ўйинлар орқали имитация жараёнида, ҳақиқий ҳолатларга яқин бўлган вазиятларда халқаро гуманитар ҳуқуқни қўллаш кўникмаларини шакллантиришга қаратилган.
Танловнинг асосий йўналиши халқаро гуманитар ҳуқуқни қўллаш амалиётига қаратилган. Жамоалар ХГҲ ва халқаро оммавий ҳуқуқни билиш; қонун-қоидаларни амалда қўллаш қобилияти; ролли ўйинлар ва саҳналаштиришни тушуниш; ўз позицияси учун баҳслашиш қобилияти; жамоавий иш; ишлаш сифати ҳамда тасаввур қилиш каби мезонлар асосида баҳоланади.

Победа команды Академии в отборочном туре международного конкурса
По результатам отборочного тура юбилейного ХХV Конкурса имени Ф.Ф.Мартенса по Международному гуманитарному праву команда «Феникс» Правоохранительной академии Республики Узбекистан получила право участия в очном раунде конкурса на основе гранта.
Конкурс имени Ф.Ф. Мартенса – организуемое Международным Комитетом Красного Креста (МККК) соревнование по международному гуманитарному праву для студентов ВУЗов.
В этом году на конкурс подано свыше 50 заявок из России, Армении, Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана. Мероприятие состоится в период с 22 по 26 апреля в г. Москве.
Конкурс представляет собой мероприятие, в ходе которого студенты получают навыки применения международного гуманитарного права в смоделированных ситуациях, приближенных к реальным, посредством ролевых игр.
Основное внимание при проведении Конкурса сосредоточено на практике применения международного гуманитарного права. Команды будут оцениваться на основании следующих критериев: знание МГП и международного публичного права; умение применять положения права на практике; понимание ролевой игры и инсценировки; умение аргументировать свою позицию; работа в команде; качество выступления; воображение.