Академия жамоасининг халқаро танловнинг саралаш босқичидаги ғалабаси
Халқаро гуманитар ҳуқуқ бўйича Ф.Ф. Мартенс номидаги ХХV юбилей танловининг саралаш босқичи натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг “Феникс” жамоаси грант асосида танловнинг якуний босқичида иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритди.
Ф.Ф. Мартенс номидаги танлов – Халқаро қизил хоч қўмитаси (ХҚХҚ) томонидан талабалар учун ташкил этилган халқаро гуманитар ҳуқуқ  (ХГҲ) бўйича танловдир.
Бу йилги танловда иштирок этиш учун Россия, Арманистон, Озарбайжон, Белоруссия, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистондан 50 дан ортиқ ариза топширилган. Тадбир жорий йилнинг 22-26 апрель кунлари Москва шаҳрида бўлиб ўтади.
Мазкур танлов талабаларда ролли ўйинлар орқали имитация жараёнида, ҳақиқий ҳолатларга яқин бўлган вазиятларда халқаро гуманитар ҳуқуқни қўллаш кўникмаларини шакллантиришга қаратилган.
Танловнинг асосий йўналиши халқаро гуманитар ҳуқуқни қўллаш амалиётига қаратилган. Жамоалар ХГҲ ва халқаро оммавий ҳуқуқни билиш; қонун-қоидаларни амалда қўллаш қобилияти; ролли ўйинлар ва саҳналаштиришни тушуниш; ўз позицияси учун баҳслашиш қобилияти; жамоавий иш; ишлаш сифати ҳамда тасаввур қилиш каби мезонлар асосида баҳоланади.

The victory of the Academy team in the qualifying round of the international competition
According to the results of the qualifying round of the XXV anniversary Competition in International Humanitarian Law named after F.F.Martens, the Phoenix team of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan received the right to participate in the final round of the competition on a grant basis.
The F.F.Martens Competition is an international humanitarian law competition (IHLC) organized by the International Committee of the Red Cross (ICRC) for university students.
This year, over 50 applications have been submitted for the competition from Russia, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan. The event will take place from April 22 to 26 in Moscow.
The competition is an event during which students gain skills in applying international humanitarian law in simulated situations, close to real ones, through role-playing games.
The main focus of the Competition is on the practice of applying international humanitarian law. The teams will be evaluated based on the following criteria: knowledge of IHL and public international law; ability to apply the provisions of law in practice; understanding of role-playing and staging; ability to argue their position; teamwork; quality of performance; imagination.