Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари учун малака ошириш курси якунланди
Бош прокуратура Академиясида Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг инспекторлари учун “Электр, иссиқлик энергияси, табиий газ ва сув ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш механизмларини аниқлаш ва бу турдаги ҳуқуқбузарликларни фош этиш усуллари” мавзусида малака ошириш курси ниҳоясига етди.
Малака ошириш курси тингловчилар 3 ҳафта давомида ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим шаклида, 1 ҳафта давомида эса Академияда кундузги таълим шаклида ўқиши назарда тутилган аралаш таълим (1+1) шаклида ташкил этилди.
Ўқув курси дастуридан электр, иссиқлик, газ ва сув тармоқларига ноқонуний уланиш схемаларини аниқлаш бўйича тезкор тадбирлар ва текширувларни ташкил этиш, уларни бартараф этиш усуллари, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш масалалари бўйича назарий ва амалий машғулотлар ўрин олган.
Ўқув машғулотлари Академия профессор-ўқитувчилари билан бир қаторда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш Департаменти ҳамда тегишли вазирлик ва идораларнинг тажрибали мутахассислари томонидан ўтказилди.

Завершился курс повышения квалификации сотрудников Департамента по борьбе с экономическими преступлениями
В Академии Генеральной прокуратуры завершился курс повышения квалификации инспекторов Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре на тему: «Выявление незаконных механизмов использования электричества, природного газа, тепловой энергии и водных ресурсов и методы раскрытия таких правонарушений».
Курс организован в смешанной форме обучения (1+1), в соответствии с которой в течении 3 недель слушатели прошли дистанционное обучение без отрыва от работы, а завершающая неделя проведена в Академии в дневной форме обучения.
В рамках программы курсов повышения квалификации проведены теоретические и практические занятия по организации и проведению оперативных мероприятий и проверок выявления схем незаконного подключения к электрическим, тепловым, газовым или водопроводным сетям, способам их устранения, противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности и финансированию терроризма.
К проведению занятий наряду с профессорско-преподавательским составом Академии привлечены опытные специалисты Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, соответствующих министерств и ведомств.