Mustaqil izlanuvchilikka qabul jarayonlari yakunlandi
Аkademiyada yuridik fanlar ixtisosliklari boʼyicha mustaqil izlanuvchilikka qabul qilish boʼyicha navbatdagi tanlovning yakuniy bosqichi – talabgorlar bilan suhbat nihoyasiga yetdi.
Navbatdagi tanlovda ishtirok etgan 27 nafar talabgordan 23 nafari yoki 85 foizi prokuratura organlarida faoliyat koʼrsatayotgan amaliyotchi xodimlar va Bosh prokuratura Аkademiyasi magistraturasi bitiruvchilari hisoblanadi. Ushbu raqamlar prokuratura tizimidagi xodimlarda ilmiy tadqiqot ishiga qiziqish ortib borayotganligini, qolaversa Bosh prokuratura Аkademiyasida ilmiy tadqiqotlar bilan shugʼullanish uchun zarur shart-sharoitlar yaratilganligidan dalolat beradi. Аkademiyada yuridik fanning barcha ixtisosliklari boʼyicha huquqning dolzarb muammolariga bagʼishlangan dissertatsiyalarni amalga oshirish imkoniyati ham mavjud.
Qabul jarayonida Bosh prokuratura Аkademiyasi, Inson huquqlari boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi milliy markazi, Yuristlar malakasini oshirish markazi, Oʼzbekiston Respublikasi jamoat xavfsizligi universiteti yetakchi olimlari ishtirok etdi.
Saralash ikki bosqichdan, yaʼni talabgorlarning ilmiy tadqiqot olib borish koʼnikmalarini aniqlash va tanlangan mavzularining dolzarbligini baholashdan iborat boʼldi. Shuningdek, suhbatda komissiya aʼzolari tomonidan sud-huquq sohasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning mazmun-mohiyati haqida ham savollar berildi.
Mustaqil izlanuvchilikka qabul qilish yuzasidan navbatdagi tanlov yakuni boʼyicha tegishli qaror qabul qilindi.

Завершился отбор претендентов на самостоятельное соискательство
В Академии завершился заключительный этап отбора на самостоятельное соискательство по специальностям юридических наук – собеседование с претендентами.
Необходимо отметить, что из 27 претендентов 23 (то есть 85%) являются действующими сотрудниками органов прокуратуры или выпускниками магистратуры Академии Генеральной прокуратуры. Это свидетельствует о растущем интересе к исследовательской деятельности среди сотрудников органов прокуратуры, и наличии в Академии Генеральной прокуратуры необходимых условий для проведения научных исследований. В Академии можно заниматься диссертационными исследованиями по всем специальностям юридических наук.
Приемная комиссия состоит из числа ведущих ученых и экспертов Академии Генеральной прокуратуры, Национального центра по правам человека, Центра подготовки юристов, Университета общественной безопасности Республики Узбекистан.
Отбор проводился в два этапа, в ходе которых изучались исследовательские навыки соискателей и проводилась оценка актуальности выбранных тем. Также претендентам заданы вопросы касательно сути и содержания осуществляемых реформ в судебно-правовой сфере.