Аkademiya ilmiy salohiyatini yuksaltirish yoʼlidagi yangi yutuqlar
Bosh prokuratura Аkademiyasi tomonidan ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish va ilmiy salohiyatni yuksaltirish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Dissertatsiya tadqiqotlari koʼlami sezilarli darajada kengaytirildi, Аkademiya doktorant va mustaqil izlanuvchilari soni oshdi, innovatsion loyiha va dasturlarni amalga oshirish ishlari faollashtirildi.
Mazkur faoliyatning muhim natijalari sifatida Аkademiya professor-oʼqituvchilari ilmiy salohiyatini yuksaltirish borasidagi yutuqlarni taʼkidlab oʼtish lozim.
Xususan, yuridik fanlar doktorlari F.Raximov va V.Karimov professor, yuridik fanlar nomzodlari B.Nuridinov, F.Mirzaev va Gʼ.Shodiev dotsent ilmiy unvoniga ega boʼldi.
Shu bilan birga, Аkademiya kafedra boshligʼi А.Hidoyatullaev va boʼlim katta prokurori А.Odinaev yuridik fanlar boʼyicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasiga ega boʼldi.
Shu munosabat bilan, Аkademiyada ilmiy daraja va ilmiy unvon olgan professor-oʼqituvchilar va xodimlarga diplomlarni tantanali ravishda topshirish marosimi boʼlib oʼtdi.

В Академии Генеральной прокуратуры ведется системная работа по расширению научно-исследовательской деятельности и наращиванию научного потенциала. В значительной мере расширен диапазон диссертационных исследований, растет количество докторантов и самостоятельных соискателей Академии, активизирована деятельность по реализации инновационных проектов и программ.
В числе значимых результатов данной работы следует отметить достижения по наращиванию научного потенциала профессорско-преподавательского состава Академии Генеральной прокуратуры.
Так, доктора юридических наук Ф.Рахимов и В.Каримов получили научное звание профессора, а кандидаты юридических наук Б.Нуридинов, Ф.Мирзаев и Г.Шодиев – доцента.
Кроме того, начальнику кафедры Академии А.Хидоятуллаеву, а также старшему прокурору отдела А.Одинаеву присвоены ученая степень доктора философии по юридическим наукам (PhD).
В этой связи, в Академии состоялось торжественное мероприятие по вручению дипломов сотрудникам, удостоившимся ученых степеней и званий.
Коллектив Академии Генеральной прокуратуры поздравляет сотрудников с научными достижениями и желает дальнейших успехов в научной и преподавательской деятельности.