Барқарор ривожланиш соҳасидаги Миллий мақсадларни амалга ошириш бўйича БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича бошқармаси билан ҳамкорлик
БМТ Глобал кун тартибининг 2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш мақсадларини (БРМ) изчил амалга ошириш бўйича тизимли ишларни ташкил этиш мақсадида Академия билан БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича бошқармаси билан ҳамкорликда видеоконференция алоқа шаклида БРМнинг 16.4.1-сонли индикатори доирасида ноқонуний молиявий оқимлар ҳажмини ўлчаш масалалари бўйича ўқув семинари ўтказилди.
Семинар ишида БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича бошқармаси минтақавий вакили Ашита Миттал, БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича бошқармасининг Венадаги қароргоҳи экспертлари, мазкур индикаторга масъул Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, ИИВ, ДСҚ, ДБҚ, Давлат статистика қўмитаси, Марказий банк ҳамда Академия ходимлари иштирок этди.
Семинар давомида ноқонуний молиявий оқимлар ҳаракатининг айрим жиҳатлари, 16.4.1-сонли индикаторга оид ахборотларни тўплаш бўйича халқаро тажриба, услуб ва воситалар ҳамда бошқа масалалар муҳокама қилинди.

Сотрудничество с УНП ООН в сфере реализации национальных целей устойчивого развития
В целях организации системной работы по последовательной реализации Целей устойчивого развития Глобальной повестки дня ООН до 2030 года (ЦУР) Академией совместно с Региональным офисом Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии (УНП ООН) в режиме видеоконференцсвязи проведен обучающий семинар по вопросам измерения объема незаконных финансовых потоков в рамках индикатора №16.4.1. ЦУР.
В работе семинара приняли участие региональный представитель УНП ООН Ашита Миттал, эксперты штаб-квартиры УНП ООН в г.Вене, представители Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, ответственного за данный индикатор, МВД, ГНК, ГТК, Госкомстата, Центрального банка, а также сотрудники Академии.
В ходе семинара обсуждены некоторые аспекты движения незаконных финансовых потоков, международный опыт по сбору данных, методология и инструменты индикатора №16.4.1. и другие.
Участники мероприятия обменялись мнениями по дальнейшей реализации индикатора №16.4.1. на национальном уровне.