O‘zbekiston Respublikasi prokuraturasi organlari faoliyatiga doir ochiq darslar o‘tkazilmoqda
Prokuratura organlari tashkil etilganligining 30 yilligi munosabati bilan respublika oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari hamda umumta’lim maktablarida tajribali xodimlar ishtirokida 2021 yilning noyabr-dekabr oylari mobaynida prokuratura organlari tarixi va faoliyatiga doir ochiq darslar tashkil etib kelinmoqda.
Ochiq darslar respublikamizdagi 144 ta oliy ta’lim, 728 ta o‘rta maxsus ta’lim muassasalari hamda 2 070 ta maktablarda tashkil etilib, ularda 15 ming nafarga yaqin o‘qituvchi va 120 ming nafardan ortiq o‘quvchi va talaba yoshlar ishtirok etishi  nazarda tutilgan.
Ochiq darslar Bosh prokuratura, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri prokuraturalari, Harbiy va Transport prokuraturalari xodimlari, shuningdek Akademiya professor-o‘qituvchilari tomonidan Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan ishlab chiqilgan kontent asosida o‘tkazib kelinmoqda.
Ochiq darslarda prokuratura organlarining tarixi va bugungi faoliyati, ular oldiga qo‘yilgan ustuvor vazifalar, qonun ustuvorligini ta’minlash yo‘lida olib borilayotgan ishlar xususida batafsil tushuntirishlar berilmoqda.

Проводятся открытые занятия по вопросам деятельности органов прокуратуры Республики Узбекистан
По случаю 30 летия образования органов прокуратуры в ноябре-декабре 2021 года в высших и средних специальных учебных заведениях, а также общеобразовательных школах страны с участием  сотрудников, имеющих большой практический опыт, предусмотрено проведение серии открытых уроков, посвященных истории образования и деятельности органов прокуратуры.
Открытые уроки организованы и проводятся в 144 высших учебных заведениях, 728 средних специальных учебных заведениях и 2 070 школах страны с участием более 15 тысяч учителей и 120 тысяч учащихся и студентов.
Открытые уроки проводятся сотрудниками Генеральной прокуратуры, прокуратур Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, Военной и Транспортной прокуратур, а также профессорско-преподавательским составом Академии на основе контента, разработанного Академией Генеральной прокуратуры.
В ходе открытых уроков посредством презентаций, видеороликов и других мультимедийных материалов учащиеся разъясняются история и текущая деятельность органов прокуратуры, поставленные перед ними важные задачи и проводимая работа по обеспечению верховенства закона.