2021 yil 1 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tdi.
Shu kuni Akademiyaga Toshkent davlat yuridik universiteti talabalari, yuridik litsey hamda Toshkentdagi Prezident maktabi o‘quvchilari, magistratura tinglovchilarining ota-onalari, shuningdek, OAV vakillari, blogerlar hamda internet jurnalistika sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan mutaxassislar tashrif buyurdilar.
O‘quvchi va talaba yoshlar uchun Akademiya tomonidan ochiq dars tashkil etilib, O‘zbekiston Respublikasi prokuraturasi tarixi hamda prokuratura organlarining bugungi kunda amalga oshirayotgan faoliyatiga oid atroflicha ma’lumot berildi. Ochiq dars multimedia imkoniyatlaridan foydalangan holda o‘tkazilib, yoshlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Mehmonlarni prokuratura organlari kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimi bilan yaqindan tanishtirish maqsadida  Bosh prokuratura Akademiyasiga ekskursiya tashkil etildi.
Tadbir davomida o‘quvchi va talaba yoshlar bugungi kunda muhim ahamiyat kasb etgan masofaviy ta’lim imkoniyatlari, shu jumladan zamonaviy o‘quv kontenti ishlab chiqiladigan multimedia studiyasi faoliyati bilan yaqindan tanishishdi.
Akademiyaning maxsus poligonida ishtirokchilar tergov-kriminalistika taktikalari va metodikalarini amaliy qo‘llash imitatsiyasida, shuningdek voqea joyini ko‘zdan kechirish va jinoyatni ochishga oid qiziqarli kvest musobaqasida ishtirok etishdi, ushbu sinovda g‘olib bo‘lgan zukko va bilimdon yoshlarga kitoblar sovg‘a qilindi.
Shu biolan birga, ekskursiya davomida mehmonlar sud protsessi imitatsiyasi xonasi, kriminalistika xonasi, elektron tir va boshqa amaliy hamda vaziyatli mashg‘ulotlar o‘tkazish uchun maxsus jihozlangan xonalar, shuningdek Akademiya o‘quv auditoriyalarida dars jarayonlarini kuzatish imkoniga ega bo‘lishdi.
Yuridik ta’lim muassasasalari o‘quvchilarida Akademiya magistraturasining “Prokurorlik faoliyati”, “Tergov faoliyati”, “Korrupsiyaga qarshi kurashish” hamda joriy o‘quv yilidan boshlab kiritilgan “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” o‘quv dasturlari katta qiziqish uyg‘otdi. Yoshlar Akademiya magistraturasiga kirish va tahsil olish tartibiga oid savollariga atroflicha javob olishdi.

1 декабря 2021 года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан состоялся День открытых дверей.
В этот день Академию посетили студенты юридических вузов, академических лицеев и Президентской школы в г. Ташкенте, родители слушателей магистратуры, а также представители СМИ, блогеры и эксперты в области интернет-журналистики.
Академией для школьников и студентов организован открытый урок по истории формирования органов и текущей деятельности органов прокуратуры. Открытый урок проведен с использованием мультимедийных возможностей и вызвал у молодежи большой интерес.
В ходе экскурсии студенты ознакомились с возможностями дистанционного обучения, в том числе с деятельностью мультимедийной студии по созданию электронного образовательного контента.
Участникам предоставлена возможность участия в имитации практического применения следственно-криминалистических тактик и методик расследования преступлений в криминалистическом полигоне Академии, а также попытать свои силы в специально организованных конкурсах. Победителям конкурсов вручены подарки и книги.
В ходе экскурсии гости имели возможность наблюдать за учебным процессом Академии, в частности практическим занятием в зале имитации судебного процесса, а также ознакомиться с возможностями криминалистического кабинета, электронного тира и других специально оборудованных помещений для проведения практических и ситуационных занятий.
Учащиеся юридических учебных заведений проявили большой интерес к магистерским программам Академии «Прокурорская деятельность», «Следственная деятельность», «Противодействие коррупции» и «Международное право прав человека», которые были введены в этом учебном году. Молодые люди получили развернутые ответы на интересующие их вопросы о порядке поступления в магистратуру Академии и учебы.
Особый интерес у представителей молодого поколения вызвала информация о цифровизации Академии, повсеместном внедрении информационно-коммуникационных технологий. Гости участвовали в увлекательном психологическом тестировании на выявление профессиональных способностей, наблюдали за ходом кафедрального обсуждения диссертации базового докторанта Академии, а также ознакомились с возможностями мобильной криминалистической лаборатории.
Проведение дня открытых дверей в Академии стало доброй традицией, подобнқе мероприятия будут проводиться на системной основе.