Joriy yilning 8 fevral kuni Bosh prokuratura Akademiyasi huzuridagi Ilmiy kengash yig‘ilishida Akademiya doktoranti D.D. Xamzayevning 12.00.07 ixtisosligi bo‘yicha “Transmilliy moliyaviy jinoyatlarga qarshi kurashishda huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatini takomillashtirish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan dissertatsiyasining himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadqiqot doirasida transmilliy moliyaviy jinoyatlar, jumladan jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashishda idoralararo va xalqaro hamkorlik hamda terkor ma’lumotlar bilan almashish mexanizmlarini takomillashtirish masalalari o‘rganilgan.
Dissertatsiyada xorijiy davlatlarning ilg‘or tajribasi asosida O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksi, “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonuni, “Prokuratura to‘g‘risida”gi Qonun va boshqa bir qator normativ-huquqiy hujjatlarga takliflar ilgari surilgan.
Akademiya jamoasi Dilaver Xamzayevni dissertatsiyani muvaffaqiyatli himoya qilganligi bilan tabriklaydi va kelgusidagi ilmiy va kasbiy faoliyatida ulkan zafarlar tilaydi!

В ходе очередного заседания Научного совета Академии Генеральной прокуратуры состоялась защита диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам докторанта Академии Д.Д. Хамзаева на тему: «Совершенствование деятельности правоохранительных органов в борьбе с транснациональными финансовыми преступлениями» по специальности 12.00.07.
В рамках исследования изучены вопросы совершенствования механизмов осуществления межведомственного и международного сотрудничества, а также обмена оперативными данными в борьбе с транснациональными финансовыми преступлениями, в частности легализацией преступных доходов и финансированием терроризма.
На основе передового зарубежного опыта разработаны предложения
по внесению изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан, Закон «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения», Закон «О прокуратуре», а также в другие нормативно-правовые акты.
Коллектив Академии поздравляет Дилавера Хамзаева с успешной защитой диссертации и желает дальнейших успехов в научной и профессиональной деятельности!