O'zbekiston Respublikasining jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish milliy tizimini o'zaro baholashning ikkinchi bosqichiga tayyorgarlikning davomi
2020 yil 6 oktyabr kuni Akademiya O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda YEXHTning O'zbekistondagi loyihalar koordinatori ofisi ko'magida “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga karshi kurashishning ayrim masalalari” mavzusida videokonferentsaloqa rejimida davra suhbati o'tkazildi.
Tadbirda xalqaro ekspertlar, Markaziy bank, tijorat banklari, Departament va Akademiya  vakillari ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashishda asosiy xavflar, xavflarni milliy darajada baholash natijalari, xalqaro ekspert-baholovchilar guruhi bilan uchrashuv va muzokaralar olib borish bo'yicha vujudga kelishi mumkin bo'lgan stsenariylar va boshqa masalalar muhokama qilindi.

Подготовка ко второму раунду взаимной оценки национальной системы по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности и финансированию терроризма
6 октября 2020 года Академией совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре при содействии офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане проведен круглый стол в режиме видеоконференцсвязи на тему: «Некоторые вопросы подготовки ко второму раунду взаимной оценки национальной системы Республики Узбекистан по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности и финансированию терроризма.
В мероприятии приняли участие международные эксперты, представители Центрального банка, коммерческих банков, Департамента и Академии.
В ходе мероприятия были обсуждены основные риски ОД/ФТ, результаты национальной оценки рисков, возможные сценарии встреч и переговоров с группой международных экспертов-оценщиков и другие вопросы.