Bosh prokuratura Akademiyasi magistraturasiga kirish imtihonlari haqida
Akademiyada magistratura mutaxassisliklari bo'yicha kadrlar tayyorlash o'qitishning amaliy xususiyatiga va huquqni muhofaza qiluvchi organlarining kasbiy faoliyati bilan uzviy bog'liqlikka tayangan holda amalga oshiriladi.
Akademiya magistraturasida joriy o'quv yilida tahsil olish uchun jami 300 dan ortiq nomzodlar (shundan tashqi nomzodlar – 153 nafar) hujjat topshirgan bo'lib, dastlabki bosqichda ichki nomzodlarning imtihonlarda ishtiroki masalasi prokuratura organlari attestatsiya komissiyalarida ko'rib chiqildi, ayrim mutaxassisliklar bo'yicha bitta o'ringa nomzodlar soni 10 nafardan ortiqni tashkil etadi.
Kirish imtihonlari yozma imtihon va suhbatdan tashkil topadi. Yozma imtihon huquqiy mavzuda esse va chet tili bo'yicha test savollaridan iborat.
Imtihonni o'tkazishda ochiqlik va shaffoflikni ta'minlash maqsadida:
chet tili bo'yicha test savollari Davlat test markazi tomonidan tuzilib, markaz tomonidan imtihon o'tkaziladi va javoblari baholanadi;
– imtihon jarayoni videokuzatuv ostida real vaqt rejimida translyatsiya qilinadi;
– yozma imtihonga, imtihon javoblarini tekshirishga va suhbat bo'yicha komissiya faoliyatiga boshqa idoralar vakillari kuzatuvchilar va mutaxassislar sifatida jalb qilinadi;
– imtihon biletlari avtomatik tarzda elektron generatsiya qilinadi;
– har bir nomzodga identifikatsion raqam beriladi va imtihon javoblari to'liq shifrlanadi.
Imtihon o'tkaziladigan joyga kirishdan oldin nomzodlarning tana harorati o'lchanib, har bir nomzod alohida tibbiy qo'lqop va niqob hamda suv bilan ta'minlanadi, ularga kerakli kanselyariya
tovarlari beriladi.
Yozma imtihon o'tkaziladigan vaqt va joy. Chet tili bo'yicha imtihon va huquqiy mavzuda esse 15-20 sentyabr kunlari oralig'ida Toshkent shahri, Olmazor tumani, Keles yo'li ko'chasida joylashgan “G'alaba” bog'i hududidagi yopiq sahna maydonida o'tkazilishi rejalashtirilgan. Imtihon soat 08.00 da boshlanadi. Nomzodlar imtihon boshlanishidan 30 daqiqa oldin imtihon o'tkaziladigan joyga yetib kelishlari shart. Imtihon o'tkazish aniq sanasi haqida qo'shimcha ravishda xabar beriladi.
Kirish imtihonlari o'tkaziladigan kuni kunning birinchi yarmida dastlab chet tili bo'yicha, keyin esa mutaxassislik fanlari bo'yicha imtihon o'tkaziladi.
Kirish imtihonlarini topshirish uchun nomzodlar shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar bilan belgilangan vaqt va joyga kelishlari lozim.
Belgilangan vaqtdan kech qolgan nomzodlar imtihonga kiritilmaydi, shuningdek kelmagan nomzodlar uchun qo'shimcha imtihon o'tkazilmaydi va bunday nomzodlarga tegishli imtihon uchun “0” ball qo'yiladi.
Imtihon kuni tana harorati yuqori bo'lgan nomzodlarning imtihonda ishtiroki masalasi tibbiyot xodimlari xulosasiga binoan hal etiladi.
Imtihon kuni auditoriyaga o'quv adabiyoti, lug'at, ma'lumotnoma, jadval, konspekt, yozuv daftari, qog'oz yoki elektron shakldagi shpargalkalar, normativ-huquqiy hujjatlar, aloqa vositalari, audio, foto va video yozish qurilmalarini olib kirish hamda ulardan foydalanish taqiqlanishi ma'lum qilinadi.
Chet tili bo'yicha yozma imtihon 40 ta savoldan iborat bo'lib, 2 qismga bo'linadi:
– 1-bo'lim: O'qish (20 ta savol), har bir to'g'ri javob uchun 1,5 ball beriladi;
– 2-bo'lim: Leksik va grammatik kompetentsiyalar (20 ta savol), har bir to'g'ri javob uchun 1 ball beriladi.
Testni bajarish uchun 1 soat 20 daqiqa, javoblarni javob varaqasiga ko'chirish uchun 10 daqiqa, jami 1 soat 30 daqiqa vaqt ajratiladi.
Milliy sertifikat yoki xalqaro sertifikatlarning quyidagi darajalariga ega bo'lgan nomzodlarga chet tilidan imtihonlarsiz maksimal ball beriladi:
ingliz tili uchun – B2 va undan yuqori darajadagi milliy sertifikat yoki International English Language Testing System (IELTS 5.5), Test of English as a Foreign Language (TOEFL IBT 72), Cambridge Assessment English FCE xalqaro imtihon tizimlari bo'yicha tilni bilish darajalari B2 va undan yuqori;
nemis tili uchun – B2 va undan yuqori darajadagi milliy sertifikat yoki Goethe-Zertifikat, Deutsches Sprachdiplom (DSD), Test Deutsch als Fremdsprache (Test DAF) xalqaro imtihon tizimlari bo'yicha tilni bilish darajalari B2 va undan yuqori;
frantsuz tili uchun – B2 va undan yuqori darajadagi milliy sertifikat yoki Diplome d'Etudes en Langue Francaise (DELF), Test de Connaissance du Francais (TCF) xalqaro imtihon tizimlari bo'yicha tilni bilish darajalari B2 va undan yuqori;
yapon tili uchun – B2 va undan yuqori darajadagi milliy sertifikat yoki Japanese Language Proficiency Test (JLPT № 2) xalqaro imtihon tizimlari bo'yicha tilni bilish darajalari B2 va undan yuqori;
boshqa tillar uchun – B2 va undan yuqori darajadagi milliy sertifikat yoki xalqaro imtihon tizimlari bo'yicha tilni bilish darajalari B2 va undan yuqori.
Yozma imtihonda nomzoddan huquqiy mavzuda 1 ta esse yozish talab etiladi va bunga 2 soat vaqt ajratiladi. Esse javobi 100 ballik tizimda baholanadi.
Yozma imtihon savollari (esse mavzulari) hamda suhbat savollari biletlari Bosh prokuratura Akademiyasining rasmiy veb-saytida e'lon qilindi.
Esse natijalariga ko'ra 56 va undan yuqori ball to'plagan nomzodlar kirish imtihonlarining keyingi bosqichi – suhbatga kiritiladi.
Yozma imtihon va suhbat natijalaridan norozi bo'lgan nomzodlar javoblar Akademiya rasmiy veb-saytida e'lon qilingan kundan boshlab ikki ish kuni davomida apellyatsiya komissiyasiga Akademiyaning rasmiy elektron pochtasi info@procademy.uz orqali shikoyat berish huquqiga ega.
Shikoyatlar apellyatsiya komissiyasi tomonidan ikki ish kuni ichida ko'rib chiqiladi va natijasi haqida nomzodning elektron pochtasiga xabarnoma yuboriladi.
Nomzodlar kirish imtihonlari bilan bog'liq barcha yangiliklar haqida Akademiyaning rasmiy veb-sayti (www.proacademy.uz) va ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalari (www.facebook.com/ProsecutorAcademy, www.instagram.com/proacademyuz/, https://t.me/TheLawEnforcementAcademy, http://x.com/ProAcademyUz, https://www.youtube.com/@HMQakademiyasi) orqali tanishib borishlari mumkin.
Kirish imtihonlariga oid qo'shimcha ma'lumot olmoqchi bo'lgan nomzodlar uchun har kuni onlayn konsul`tatsiyalar o'tkazilmoqda. Buning uchun ular 71-202-04-96 (ichki 1716; 1795) telefon raqamlariga murojaat qilishlari mumkin.
Shuni ham aytib o'tmoqchimizki, pandemiya sharoitida aholining to'lov qobiliyati pasayishini hisobga olib, 2020/2021 o'quv yilida to'lov-kontrakt miqdori o'tgan yilga nisbatan 10 foizga pasaytirildi va hozirda stipendiyasiz to'lov-kontrakt miqdori 9.537.528 so'mni tashkil etadi.

О вступительных экзаменах в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры
Продолжается работа по организации вступительных экзаменов в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан на 2020/2021 учебный год.
Подготовка кадров по специальностям магистратуры Академии основана на прикладном характере обучения и тесной взаимосвязи с профессиональной деятельностью правоохранительных органов.
На сегодняшний день для обучения в магистратуре Академии подали документы свыше 300 кандидатов (в том числе внешние кандидаты – 153), вопрос участия внутренних кандидатов во вступительных экзаменах предварительно рассмотрен аттестационными комиссиями органов прокуратуры, по внешним кандидатам конкурс на одно место составляет более десяти человек на одно место .
Вступительные экзамены состоят из письменного экзамена и собеседования. Письменный экзамен включает в себя эссе по правовой тематике и тестирование на знание иностранного языка.
– составление тестовых вопросов по иностранным языкам, проведение экзамена и оценка результатов осуществляется Государственным центром тестирования;
– экзамен будет проходить под видеонаблюдением и транслироваться в режиме реального времени;
– к проведению письменного экзамена, проверке ответов экзамена и деятельности комиссии по собеседованию в качестве наблюдателей и специалистов привлекаются представители других учреждений;
При входе в место проведения экзамена будет измеряться температура кандидатов, каждый кандидат обеспечивается медицинской маской, перчатками, водой и необходимыми канцелярскими принадлежностями.
Время и место проведения письменного экзамена. Экзамен по иностранному языку и эссе планируется провести с 15 по 20 сентября в крытом помещении на территории парка Победы, расположенном на улице Келес йули, Алмазарского района города Ташкента. Начало экзамена – 08:00 часов. Кандидатам необходимо прибыть на место за 30 минут до начала экзамена. О точной дате проведения экзамена будет сообщено дополнительно.
В день вступительных экзаменов в первой половине дня будут проводиться экзамен по иностранному языку, а затем по предметам специальности.
Кандидаты должны явиться для сдачи вступительных экзаменов в назначенное время и место с документами, удостоверяющими личность.
Кандидаты, явившиеся позже установленного времени, на экзамен не допускаются, а также для неявившихся кандидатов дополнительные экзамены не проводятся и таким кандидатам присуждается «0» баллов.
Вопрос участия кандидатов с повышенной температурой в день экзамена будет решаться в соответствии с заключением медперсонала.
В день экзамена запрещается проносить в аудиторию и использовать учебную литературу, словари, справочники, таблицы, конспекты, записные книжки, шпаргалки на бумажном или электронном носителе, нормативно-правовые акты, устройства связи, аудио-, фото- и видеозаписи.
Письменный экзамен по иностранному языку состоит из 40 вопросов и 2 разделов:
для немецкого языка – уровень знания языка В2 и выше по национальному сертификату или уровень знания языка В2 и выше по международным экзаменационным системам Goethe-Zertifikat, Deutsches Sprachdiplom (DSD), Test Deutsch als Fremdsprache (Test DAF);
для французского языка – уровень знания языка В2 и выше по национальному сертификату или уровень знания языка В2 и выше по международным экзаменационным системам Diplôme d'Etudes en Langue Française (DELF), Тest de Connaissance du Français (TCF);
для японского языка – уровень знания языка В2 и выше по национальному сертификату или уровень знания языка В2 и выше по международным экзаменационным системам Japanese Language Proficiency Test (JLPT № 2);
На письменном экзамене абитуриенту необходимо написать эссе на правовую тематику, для написания эссе выделяется 2 часа. Результаты оцениваются по 100 балльной системе.
Билеты с вопросами письменного экзамена (темы эссе) и собеседования опубликованы на официальном веб-сайте Академии Генеральной прокуратуры.
Кандидаты, несогласные с результатами письменного экзамена и собеседования, имеют право обратиться в апелляционную комиссию, в течение двух рабочих дней со дня публикации ответов на официальном сайте Академии, через официальную электронную почту Академии: info@procademy.uz.
Кандидаты могут ознакомиться со всеми новостями касательно вступительных экзаменов через официальный сайт и страницы Академии в социальных сетях Кандидаты могут ознакомиться со всеми новостями касательно вступительных экзаменов через официальный сайт и страницы Академии в социальных сетях (www.facebook.com/ProsecutorAcademy, www.instagram.com/proacademyuz/, https://t.me/TheLawEnforcementAcademy, http://x.com/ProAcademyUz, https://www.youtube.com/@HMQakademiyasi).
Для кандидатов, желающих получить дополнительную информацию о вступительных экзаменах, ежедневно проводятся онлайн консультации. Для этого они могут обратиться по телефону 71-202-04-96 (внутренние номера 1716 и 1795).
С учетом снижения платежеспособности населения в условиях пандемии, размер платно-контрактного обучения снижен на 10 процентов и на сегодняшний день составляет 9.537.528 сумов, без стипендии.
Коллектив Академии Генеральной прокуратуры примет все меры по созданию необходимых условий кандидатам в ходе вступительных экзаменов и желает всем удачи.