Aktivlarni deklaratsiya qilish institutini qonunchilikka joriy qilish masalalari bo'yicha uchrashuv
Bosh prokuratura tomonidan yangi tuzilgan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga yuklatilgan vazifalarni bajarishga ko'maklashish borasida ishlar davom ettirilmoqda.
Jumladan, “Davlat xizmatchilarining daromadlari, mol-mulki va manfaatlar to'qnashuvini deklaratsiya qilish to'g'risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqish uchun Jahon banki va BMTning Narkotik va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasining O'zlashtirilgan aktivlarni qaytarish bo'yicha (“StAR”) qo'shma tashabbusi doirasida Akademiyada amalga oshirilayotgan loyiha bo'yicha xalqaro ekspertlar jalb etildi.
Joriy yilning 2 sentyabr kuni videokonferensaloqa orqali xalqaro ekspertlar yordamida ishlab chiqilgan ushbu qonun loyihasining kontseptsiyasi muhokamasiga bag'ishlangan ishchi yig'ilishi tashkil etildi.
Agentlik direktori A.Burxanov ishtirokida tashkil etilgan uchrashuvda Jahon banki vakili L.Pop, xalqaro ekspert D.Kotlyar, Bosh prokuraturaning tegishli boshqarmalari vakillari hamda Akademiya rahbariyati va xodimlari ishtirok etdi.
Tadbir doirasida qonun loyihasining tuzilishi, uning asosiy qoidalari, korrupsiyaga qarshi kurashga oid boshqa qonunlar bilan o'zaro aloqasi muhokama qilinib, uni ishlab chiqish bo'yicha keyingi qadamlar belgilab olindi.
Shuningdek, 3 sentyabr kuni Akademiya vakillari Agentlik tomonidan mazkur qonun loyihasini ishlab chiqish bo'yicha tashkil etilgan ishchi guruhning yig'ilishida ishtirok etishib, unda konsepsiya va loyihaga taalluqli fikr-mulohazalarni bildirishdi.

Встреча по обсуждению вопросов законодательного внедрения института декларирования активов
Генеральной прокуратурой продолжается работа по содействию реализации задач, возложенных на вновь созданное Агентство по противодействию коррупции.
В частности, для разработки проекта Закона «О декларировании доходов, имущества и конфликта интересов государственных служащих» по проекту, реализуемому в Академии Генеральной прокуратуры в рамках совместной Инициативы по возврату похищенных активов («StAR») Всемирного банка и Управления ООН по наркотикам и преступности привлечены международные эксперты.
2 сентября с.г. посредством видеоконференцсвязи организована рабочая встреча, посвященная обсуждению концепции данного законопроекта, разработанной международными экспертами.
Во встрече, организованной при участии директора Агентства по противодействию коррупции А.Бурханова, приняли участие представитель Всемирного банка Л.Поп, международный эксперт Д.Котляр, представители соответствующих подразделений Генеральной прокуратуры, а также руководство и сотрудники Академии.
В рамках мероприятия обсуждена структура законопроекта, его основные положения, включая взаимосвязь с иными антикоррупционными законами, определены последующие шаги по его разработке.
Кроме того, 3 сентября с.г. представители Академии приняли участие в заседании рабочей группы по разработке данного проекта закона, организованной Агентством, в ходе проведения которого выразили свои предложения относительно концепции и проекта закона.