Sudlarda prokuror vakolatini ta’minlash yo‘nalishida navbatdagi malaka oshirish kursi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori tomonidan ta’lim jarayonining prokuratura organlari kasbiy faoliyati bilan uzviy bog‘liqligini ta’minlashga oid belgilangan vazifalar ijrosi doirasida Bosh prokuratura Akademiyasida tuman (shahar) prokurorlarining va ularga tenglashtirilgan prokurorlarning yordamchilari ishtirokida "Sud ishlarini yuritish hamda sud qarorlari ijrosi masalalarida prokurorning roli va vazifalari" mavzusida malaka oshirish kursi yakunlandi.
Ushbu malaka oshirish kursi aralash shaklda tashkil etilgan bo‘lib, kursni o‘z ishidan uzilmasdan masofaviy bitirgan tinglovchilar o‘z bilimlarini Akademiyada bo‘lib o‘tgan mashg‘ulotlarda mustahkamladilar.
Kurs dasturi prokuratura faoliyatining umumiy masalalari, sudlarda prokuror vakolatini ta’minlash masalalariga oid o‘quv hamda amaliy mashg‘ulotlardan tarkib topgan bo‘lib, xodimlarning prokurorlik faoliyatining ushbu yo‘nalishlaridagi nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlashga yo‘naltirilgan.
O‘quv mashg‘ulotlari Akademiya professor-o‘qituvchilari tomonidan prokurorlik amaliyotiga oid dolzarb masalalar bo‘yicha ishlab chiqilgan  slaydlar, yozma ishlar, kazuslar va boshqa o‘quv materiallari asosida o‘tkazildi.
O‘quv mashg‘ulotlarini a’lo darajada bitirgan tinglovchilar, kurs yakunida malaka oshirilganligi to‘g‘risidagi sertifikatlarni oldilar.

Очередные курсы повышения квалификации по направлению обеспечения полномочий прокурора в судах
В Академии Генеральной прокуратуры завершился курс повышения квалификации помощников прокуроров районов (городов) и приравненных к ним прокуроров на тему: «Роль и задачи прокурора в рассмотрении дел и исполнении судебных решений», организованный во исполнение поручений Генерального прокурора по обеспечению тесной взаимосвязи учебного процесса с профессиональной деятельностью органов прокуратуры.
Настоящий курс повышения квалификации организован в смешанном формате, слушатели, дистанционно прошедшие обучение без отрыва от работы, закрепили полученные знания и навыки в процессе очного обучения в Академии.
Программа курса разработана с учетом потребностей слушателей, выявленных с применением механизмов обратной связи, и состоит из учебных занятий по общим вопросам прокурорской деятельности, а также обеспечения полномочий прокурора в соответствующих судах.
Учебные занятия проведены с применением мультимедийного учебного контента, разработанного профессорско-преподавательским составом Академии по актуальным вопросам прокурорской практики.
В завершение курса слушатели, успешно прошедшие обучение получили сертификаты о повышении квалификации.