“Fuqarolik protsessual huquqining dolzarb muammolari” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida yuridik ta’lim sohasida o‘zining maktabini yaratgan ulug‘ alloma, protsessualist olim Eminjon Egamberdiyevning 80 yilligi munosabati bilan “Fuqarolik protsessual huquqining dolzarb muammolari” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda yuridik sohada faoliyat yuritayotgan yetuk olimlar, akademiklar, fan arboblari, yosh tadqiqotchilar, Akademiya professor-o‘qituvchilari, doktorantlar, magistratura tinglovchilari va jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Konfrensiyada yuridik fanlar doktori, professor E.Egamberdiyevning yuridik ilm-fan borasidagi ma’naviy merosi hozirgi kunda yuridik sohada kadrlarni tayyorlashda, ularning malakasini oshirishda va boshqa ko‘plab jabhalarda munosib hissa qo‘shib kelayotganligi e’tirof etildi.
Bevosita prokuratura organlarida ham olim tomonidan olib borilgan ilmiy izlanishlar davom ettirilib, fuqarolik sud ishlarini yuritishda prokuror ishtiroki, uning zaruriyati, prokurorning huquqiy maqomi va uning tashkiliy-huquqiy asoslariga bag‘ishlangan ko‘plab ilmiy tadqiqotlar olimning bevosita prokuratura organlarida ishlayotgan shogirdlari tomonidan davom ettirilmoqda.
Bosh prokuratura Akademiyasida Sudlarda prokuror vakolatini ta’minlash kafedrasida “Fuqarolik sud ishlarini yuritishda prokuror vakolatini ta’minlash” o‘quv moduli doirasida prokuratura organlari xodimlarining malakasi oshirib kelinmoqda.
Shu bilan birga Akademiyada 12.00.04 – “Fuqarolik protsessual huquqi. Iqtisodiy protsessual huquqi. Hakamlik jarayoni va mediatsiya” ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy kengash faoliyati ham yo‘lga qo‘yilib, hozirda o‘ndan ortiq prokuratura organlari xodimlari tomonidan fuqarolik protsessual huquqi va fuqarolik sud ishlarini yuritishda prokuror ishtiroki bilan bog‘liq ilmiy tadqiqotlar olib borilmoqda.
Konfrensiya yakunlari bo‘yicha fuqarolik protsessual huquqining dolzarb muammolari, ularning yechimlari hamda qonunchilikni takomillashtirish bo‘yicha taklif va mulohazalar bildirildi.

Состоялась научно-практическая конференция на тему: «Актуальные проблемы гражданского процессуального права»
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан состоялась научно-практическая конференция на тему: «Актуальные проблемы гражданского процессуального права», посвященная к 80-летию ведущего научного деятеля в сфере юриспруденции, ученого- процессуалиста Эминжона Эгамбердиева.
В мероприятии приняли участие ведущие ученые, академики, деятели науки, молодые ученые и соискатели, профессорско-преподавательский состав, докторанты, слушатели магистратуры Академии и представители общественности.
На конференции особо отмечена значимость научного наследия доктора юридических наук, профессора Э.Эгамбердиева в деле подготовки, повышения квалификации кадров в области юриспруденции и в других сферах.
Сегодня в органах прокуратуры учениками научного деятеля проводятся научные исследования, посвященные участию прокурора в гражданском судопроизводстве и его необходимости, правовому статусу прокурора, организационно-правовым основам участия прокурора в гражданском судопроизводстве и др.
Кафедрой обеспечения полномочий прокурора в судах Академии Генеральной прокуратуры в рамках учебного модуля «Обеспечение полномочий прокурора при рассмотрении гражданских дел в судах» проводятся курсы по повышению квалификации работников органов прокуратуры.
В настоящее время в Академии функционирует Научный совет по специальности 12.00.04 – «Гражданское процессуальное право. Экономическое процессуальное право. Третейское разбирательство и медиация», по которой более десяти работников органов прокуратуры проводят диссертационные исследования по вопросам гражданского процессуального права и участия прокурора при рассмотрении гражданских дел в судах.
По итогам конференции обобщены мнения и предложения, выдвинутые участнитками мероприятия по решению актуальных проблем гражданского процессуального права, а также совершенствованию законодательства в данной сфере.